Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2024/2025-yil o‘quv yili bahorgi semestrida talabalarning o‘qishni ko‘chirishi yuzasidan seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Akademik faoliyatni boshqarish va registrator departamenti, Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi, Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi hamda Buxgalteriya bo‘limi xodimlari va fakultetlardan mas'ul vakillar ishtirok etishdi.
Ushbu seminarda oliy ta’lim muassasalari faoliyatida yuritilayotgan HEMIS va Billing tizimilari o‘rtasidagi integratsiya ya’ni o‘zaro bog‘liqlikni yanada mustahkamlash, talabalarning ichki OTMlar o‘rtasida o‘qishni ko‘chirish jarayonini, elektron hijjatlar almashinuvini mukammallashtirish yuzasidan olib borilayotgan ishlar borasida tushuntirishlar berildi.
Bunda HEMIS va Billing tizimlari integratsiyasida talabalarning to‘lov-kantrakt shartnomalarini rasmiylashtirish va o‘qishni ko‘chirish jarayonidagi transkript hujjatlarini taqdim qilish jarayonini elektronlashtirish borasida qilingan ishlar bo‘yicha yangiliklar universitet xodimlari bilan o‘rtoqlashildi.
Ushbu integratsiya jarayonlari inson omilini kamaytirish, adolatli, shaffof va korrupsion omillarni keltirib chiqaruvchi holatlarga yo‘l qo‘yilishini oldini olishda muhim ro‘l o‘ynaydi.

A seminar on student transfers for the spring semester of the 2024/2025 academic year was held at the Abu Rayhon Beruniy Urgench State University.
The seminar was attended by employees from the Department of Academic Affairs and Registrar, the Quality Control Department, the Anti-Corruption "Compliance Monitoring" Department, as well as responsible representatives from the faculties.
During the seminar, explanations were provided regarding the integration of the HEMIS and Billing systems in higher education institutions, aimed at strengthening the interconnection between these systems, improving the student transfer process between internal universities, and enhancing the exchange of electronic documents.
Updates were shared with university staff regarding the efforts made to electronicize the process of formalizing payment contracts and presenting transcript documents during the student transfer process.
These integration processes play a crucial role in reducing human error, ensuring fairness, transparency, and preventing situations that may lead to corruption.