Joriy yilning 13-18-aprel kunlari Turkmanistonning Ashxabod shahrida matematika fani bo'yicha V Xalqaro ochiq fan olimpiadasi (OMOUS-2025) bo‘lib o‘tdi. Mazkur nufuzli musobaqada 56 ta oliy ta’lim muassasasidan 558 nafar talaba-yoshlar, jumladan, O‘zbekiston, Hindiston, Eron, Indoneziya, BAA, Polsha, Rossiya, Ruminiya hamda mezbon Turkmaniston oliy ta’lim muassasalari talabalari o'zaro bellashishdi.
Quvonarlisi shundaki, ushbu olimpiadada Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti talabalari ham Matematik tahlil kafedrasi dotsenti J.Abdullayev va Amaliy matematika va matematik fizika kafedrasi o‘qituvchisi B.Fayzullayevlar rahbarligida faol ishtirok etib, jami 13 ta medallarni qo'lga kiritishdi. Xususan, individual tarzda 1 ta Oltin, 3 ta Kumush, 1 ta Bronza medallarga hamda jamoaviy hisobda universitetimiz ikkita jamoasi ham Kumush medallarga sazovor bo'lishdi.
Musobaqa natijalariga ko'ra, individual bellashuvda:
????Sherzodbek Saidov — 1-o'rin;
????Anvarbek Masharipov — 2-o'rin;
????Hojiakbar Sobirov — 2-o'rin;
????Chorshamov Rinatbek — 2-o'rin;
????Muslima Davronbekova — 3-o'rin.
Jamoaviy bellashuvda:
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti (1-jamoa a'zolari) – kumush medal:
????Rasul Kushnazarov;
????Anvarbek Masharipov;
????Muslima Davronbekova;
????Sherzodbek Saidov;
2-jamoa a'zolari ham kumush medallarni qo'lga kiritishdi.
????Rinatbek Chorshamov;
????Hojiakbar Sobirov;
????Nodira Nurmatbayeva;
????Mushtariy Rahimova.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasini, g'olib talabalarimizni hamda ularning ustoz-murabbiylarini ushbu xalqaro e’tirof va muvaffaqiyat bilan samimiy muborakbod qilamiz.

The 5th International Open Science Olympiad in Mathematics (OMOUS-2025) was held in Ashgabat, Turkmenistan, from April 13 to 18 of this year.
The 5th International Open Mathematical Olympiad (OMOUS-2025) was held in Ashgabat, Turkmenistan, from April 13 to 18 of this year. 558 students from 56 higher education institutions, including students from Uzbekistan, India, Iran, Indonesia, the UAE, Poland, Russia, Romania, and the host Turkmenistan, competed in this prestigious competition.
It is gratifying that students of the Faculty of Physics and Mathematics of the Abu Rayhon Beruni Urgench State University also actively participated in this Olympiad under the leadership of J. Abdullayev, Associate Professor of the Department of Mathematical Analysis, and B. Fayzullayev, Lecturer of the Department of Applied Mathematics and Mathematical Physics, and won a total of 13 medals. In particular, 1 Gold, 3 Silver, 1 Bronze medals were won individually, and two teams of our university also won Silver medals in the team competition.
According to the results of the competition, in the individual competition:
????Sherzodbek Saidov — 1st place;
????Anvarbek Masharipov — 2nd place;
????Hojiakbar Sobirov — 2nd place;
????Chorshamov Rinatbek — 2nd place;
????Muslima Davronbekova — 3rd place.
In the team competition:
Urgench State University named after Abu Rayhon Beruni (members of the 1st team) - silver medal:
????Rasul Kushnazarov;
????Anvarbek Masharipov;
????Muslima Davronbekova;
????Sherzodbek Saidov;
Members of the 2nd team also won silver medals.
????Rinatbek Chorshamov;
????Hojiakbar Sobirov;
????Nodira Nurmatbayeva;
????Mushtariy Rahimova.
We sincerely congratulate the team of Urgench State University named after Abu Rayhon Beruni, our winning students and their mentors on this international recognition and success.