Joriy yilning 13-18-aprel kunlari Turkmanistonning Ashxabod shahrida matematika fani bo'yicha V Xalqaro ochiq fan olimpiadasi (OMOUS-2025) bo‘lib o‘tdi. Mazkur nufuzli musobaqada 56 ta oliy ta’lim muassasasidan 558 nafar talaba-yoshlar, jumladan, O‘zbekiston, Hindiston, Eron, Indoneziya, BAA, Polsha, Rossiya, Ruminiya hamda mezbon Turkmaniston oliy ta’lim muassasalari talabalari o'zaro bellashishdi.
Quvonarlisi shundaki, ushbu olimpiadada Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti talabalari ham Matematik tahlil kafedrasi dotsenti J.Abdullayev va Amaliy matematika va matematik fizika kafedrasi o‘qituvchisi B.Fayzullayevlar rahbarligida faol ishtirok etib, jami 13 ta medallarni qo'lga kiritishdi. Xususan, individual tarzda 1 ta Oltin, 3 ta Kumush, 1 ta Bronza medallarga hamda jamoaviy hisobda universitetimiz ikkita jamoasi ham Kumush medallarga sazovor bo'lishdi.
Musobaqa natijalariga ko'ra, individual bellashuvda:
????Sherzodbek Saidov — 1-o'rin;
????Anvarbek Masharipov — 2-o'rin;
????Hojiakbar Sobirov — 2-o'rin;
????Chorshamov Rinatbek — 2-o'rin;
????Muslima Davronbekova — 3-o'rin.
Jamoaviy bellashuvda:
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti (1-jamoa a'zolari) – kumush medal:
????Rasul Kushnazarov;
????Anvarbek Masharipov;
????Muslima Davronbekova;
????Sherzodbek Saidov;
2-jamoa a'zolari ham kumush medallarni qo'lga kiritishdi.
????Rinatbek Chorshamov;
????Hojiakbar Sobirov;
????Nodira Nurmatbayeva;
????Mushtariy Rahimova.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasini, g'olib talabalarimizni hamda ularning ustoz-murabbiylarini ushbu xalqaro e’tirof va muvaffaqiyat bilan samimiy muborakbod qilamiz.

Международная открытая научная олимпиада по математике (ОМОУС-2025) прошла в Ашхабаде, Туркменистан, с 13 по 18 апреля текущего года.
V Международная открытая научная олимпиада по математике (ОМОУС-2025) прошла в Ашхабаде, Туркменистан, с 13 по 18 апреля текущего года. В этом престижном конкурсе приняли участие 558 студентов из 56 высших учебных заведений, в том числе студенты высших учебных заведений Узбекистана, Индии, Ирана, Индонезии, ОАЭ, Польши, России, Румынии и принимающей страны — Туркменистана.
Отрадно, что студенты физико-математического факультета Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни также активно участвовали в этой олимпиаде под руководством доцента кафедры математического анализа Дж. Абдуллаева и преподавателя кафедры прикладной математики и математической физики Б. Файзуллаева и завоевали в общей сложности 13 медалей. В частности, в индивидуальном зачете были завоеваны 1 золотая, 3 серебряные и 1 бронзовая медали, а в командном зачете две команды нашего университета также завоевали серебряные медали.
По результатам соревнований в личном зачете:
????Шерзодбек Саидов — 1 место;
????Анварбек Машарипов — 2 место;
????Ходжиакбар Собиров — 2 место;
????Чоршамов Ринатбек — 2 место;
????Муслима Давронбекова — 3 место.
В командном зачете:
Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруни (члены 1-й команды) – серебряная медаль:
????Расул Кушназаров;
????Анварбек Машарипов;
????Муслима Давронбекова;
????Шерзодбек Саидов;
Серебряные медали завоевали также члены команды 2.
????Ринатбек Чоршамов;
????Ходжиакбар Собиров;
????Нодира Нурматбаева;
????Муштарий Рахимова.
Мы искренне поздравляем команду Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни, наших студентов-победителей и их наставников с международным признанием и успехом.