Bugungi kunda Urganch davlat universitetida xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda ko’plab salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Xorijiy filologiya fakulteti o’qituvchisi Shakarjon Zaripova Xitoyning hamkor Lanchjou san'at va fan universiteti talabalari uchun onlayn rus tili kurslarini olib bormoqda.
Shuningdek, mazkur universitet Xitoy tili va adabiyoti fakulteti ma'ruzachisi Meng Sun tomonidan Urganch davlat universiteti talaba-yoshlari uchun onlayn xitoy tili darslari tashkil etilmoqda. Unda Tarjima nazariyasi va amaliyoti yo'nalishi talabalari onlayn ishtirok etmoqda.
Bu kabi xamkorliklar globallashuv hamda yoshlarda chet tillariga bo’lgan qiziqishni oshirib, ularga til ko’nikmalarini yanada puxta o’zlashtirishga yordam beradi.

Today, Urgench State University is carrying out a lot of significant work in cooperation with foreign higher education institutions. In particular, teacher at the Faculty of Foreign Philology, Shakarjon Zaripova is conducting online Russian language courses for students of Lanzhou University of Arts and Science, China.
Also, a lecturer at the Faculty of Chinese Language and Literature of this university, Meng Sun is organizing online Chinese language classes for students of Urgench State University. Students of the Department of Translation Theory and Practice are participating in them online.
Such cooperation contributes to globalization and increasing interest in foreign languages among youth, helping them to master their language skills more thoroughly.