Bugun, 7-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va san'at fakulteti tashabbusi bilan kitobxonlar va talabalar doirasida kitob taqdimoti bo'lib o'tdi.
Taqdimotni Filologiya va san'at fakulteti dekani D.G'ayipov ochib berdi. Unda O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, fakultet professor-o’qituvchilari va talaba-yoshlari ishtirok etishdi.
Kitob taqdimotida taniqli adib, jurnalist, O'zbekiston va Qoraqalpog'iston xalq yozuvchisi O'rozboy Abdurahmonovning "Dengiz — to'la, oy — yorug'", mashhur publitsist va adib Ro'zimboy Hasanning "Osmon yaqin — yer yumshoq", hassos shoir, jurnalist va tarjimon, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi Erpo'lat Baxtning Sulton Sulaymon Qonuniy devoni tarjimasi asosida chop etilgan "Devoni Muhibbiy" hamda iste'dodli shoira Zumrad Jumamurodovaning "Yomg'irxat" asarlari keng omma ixtiyoriga taqdim qilindi.
Taqdimot davomida Filologiya va san'at fakulteti professor-o'qituvchilari hamda ijodkorlar so'zga chiqib, to'plamdagi ijod namunalari, ularning yaratilishi uchun asos bo'lgan ajoyib voqea-hodisalar haqida fikr bildirishib, kitobxonlar bilan o'z tanqidiy qarashlari va fikr-mulohazalarini o'rtoqlashdilar.
Shuningdek, fakultet talaba-yoshlari ijrosidagi raqslar, sahna ko'rinishlari taqdimotga ko'tarinkilik bag'ishlab, kitoblar yaratilishini ulug' tantana sifatida qarshi olishga zamin hozirladi. Tadbir yosh kitobxonlar nigohida kitobga muhabbatning o'zgacha talqin topishida ijobiy vazifa bajardi.
Kitob taqdimotidan asosiy maqsad yoshlar orasida kitob mutolaasini keng targ'ib qilish va adabiyotimizning yorqin durdonalarini keng omma ixtiyoriga taqdim qilishdan iborat.

Сегодня, 7 мая, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний по инициативе факультета филологии и искусства состоялась презентация книги среди книголюбов и студентов.
Презентацию открыл декан факультета филологии и искусства Д.Гаипов. В мероприятии приняли участие члены Союза писателей Узбекистана, профессорско-преподавательский состав факультета и студенты.
На книжной презентации широкой публике были представлены произведения известных писателей и поэтов: книга "Море — полное, луна — светлая" народного писателя Узбекистана и Каракалпакстана, известного литератора и журналиста Уразбая Абдурахманова; сборник "Небо близко — земля мягкая" известного публициста и писателя Рузимбоя Хасана; "Девон-и Мухиббий" — перевод девана Султана Сулеймана Кануний, выполненный чутким поэтом, журналистом, переводчиком и членом Союза писателей Узбекистана Эрпулатом Бахтом; а также сборник "Письмо-дождь" талантливой поэтессы Зумрад Жумамуродовой.
В ходе презентации выступили преподаватели факультета филологии и искусства, а также авторы, которые поделились мнениями о представленных произведениях, рассказали о вдохновляющих событиях, ставших основой для их создания, и обсудили с читателями свои критические взгляды и размышления.
Кроме того, танцы и театральные сценки, исполненные студентами факультета, придали мероприятию особую торжественность и создали атмосферу праздника, посвящённого выходу новых книг. Мероприятие сыграло положительную роль в формировании у молодых читателей особого, глубокого отношения к книге и любви к чтению.
Основной целью презентации книги является широкое продвижение чтения среди молодежи и представление ярких жемчужин нашей литературы широкой аудитории.