Bugun, 10-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ko’plab shogirdlarning ustozi, matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab Matematika fani bo’yicha xotira turniri boʻlib oʻtdi. Unda viloyatdagi umumta’lim maktablari o‘quvchilari faol ishtirok etishdi.
Kuning ikkinchi yarimida umumta’lim maktablari o‘quvchilari ishtirokida o'tkazilgan matematika fani bo’yicha xotira turnirining taqdirlash marosimi bo’lib o’tdi. Dastlab marosimni UrDU rektori v.v.b. Sardor Xodjaniyazov ochib berdi.
Shuningdek, universitet faxriy professor-o’qituvchilari Sultonposhsha Masharipova, Anaxon Jumanazarova hamda Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti dekani Ilyos Abdullayevlar so’zga chiqib, ustozni yodga oldilar. Hayoti, ilmiy-ijodiy izlanishlari, matematika sohasiga qoʻshgan munosib hissasi va bugungi kunda olimning faoliyatini davom ettirib, jamiyatda oʻz oʻrniga ega izdoshlarini eʼtirof etdilar.
Oliy Majlis Senatining fan, ta'lim va sog'liqni saqlash masalalari qo'mitasi raisi Baxrom Abdullayev ilm-fan sohasida erishilayotgan yutuqlar, yurtimizda ta’limga bo’lgan e’tibor haqida so’z yuritib, bugungi turnirda faol ishtirok etgan barcha o’quvchi-yoshlarga minnatdorchilik bildirdi.
Shundan so’ng, umumta’lim maktablari o‘quvchilari ishtirokida o’tkazilgan xotira turnirining natijalari e’lon qilinib, turnir g’oliblari Diplom va esdalik sovg’alari bilan taqdirlandi. Shuningdek, turnirda faol ishtirok etgan maktab o’qituvchilariga tashakkurnomalar topshirildi.

Учитель — человек великой ценности!
Сегодня, 10 мая, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруний прошёл турнир по математике, посвящённый памяти выдающегося математика, кандидата физико-математических наук, доцента Исмаила Абдуллаева, который был наставником для множества учеников. В турнире активно приняли участие учащиеся общеобразовательных школ области.
Во второй половине дня состоялась церемония награждения участников турнира по математике среди учащихся общеобразовательных школ. Открытие мероприятия сделал и приветственное слово сказал исполняющий обязанности ректора Ургенчского государственного университета Сардор Ходжаниязов.
Также слово было предоставлено почетным профессорам и преподавателям университета: Султонпошша Машариповой, Анахон Жуманазаровой, а также декану факультета социально-экономических наук Ильясу Абдуллаеву, которые вспоминали о наставнике. Они рассказали о его жизни, научно-творческих достижениях, значительном вкладе в математику, а также отметили, что на сегодняшний день его работа продолжается, и у него есть последователи, которые занимают достойное место в обществе.
Председатель Комитета по вопросам науки, образования и здравоохранения Сената Олий Мажлиса Бахром Абдуллаев выступил с речью, в которой рассказал о достижениях в сфере науки, а также о внимании, которое уделяется образованию в нашей стране. Он поблагодарил всех учащихся и молодежь, активно участвовавших в сегодняшнем турнире, за их усилия и вклад.
Затем были объявлены результаты турнира по математике среди учащихся общеобразовательных школ, и победители турнира были награждены дипломами и памятными подарками. Также были вручены благодарственные письма учителям, активно участвовавшим в организации турнира.