Bugun, 14-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Kimyoviy texnologiyalar fakulteti tashabbusi bilan “To‘qimachilik va yengil sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishda konseptual yondashuvlar, innovatsion yechimlar” xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tmoqda.
Anjumanda Xitoy, Hindiston, Qozog‘iston va Turkiya davlatlaridan soha mutaxassislari hamda Respublikamizning boshqa ko‘plab oliy ta’lim muassasalaridan professor-o‘qituvchi va tadqiqotchilar onlayn va oflayn tarzda ishtirok etmoqda.
Dastlab konferensiyaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda oliygoh rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov so‘zga chiqib, yengil sanoat sohasida yangi yondashuvlarga erishishda mazkur anjumanning ahamiyatini ta’kidlab, konferensiya faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Shundan so‘ng, konferensiya ishtirokchilarining ma’ruzalari boshlandi. Sohaga doir yangi konseptual yondashuv va innovatsion yechimlar yuzasidan ma’ruzalar katta qiziqish bilan tinglandi. Anjuman ishiga Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professori M.Jumaniyazov moderatorlik qilib bordi.
Anjuman kunning ikkinchi qismida sho‘balar yig‘ilishida Kimyoviy texnologiyalar fakultetida davom etadi.

Today, on May 14, an international scientific and practical conference “Conceptual approaches, innovative solutions in the production of textile and light industry products” is being held at the Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni at the initiative of the Faculty of Chemical Technologies.
The conference is being attended by experts in the field from China, India, Kazakhstan and Turkey, as well as professors, teachers and researchers from many other higher educational establishments of our Republic, both online and offline.
First, the opening ceremony of the conference was held. At the conference, the acting rector of the university, S.Khodjaniyazov, spoke, emphasizing the importance of this conference in achieving new approaches in the light industry sector and wishing success to the conference.
After that, the reports of the conference participants began. The presentations on new conceptual approaches and innovative solutions to the field were listened to with great interest. The conference was moderated by Professor M.Jumaniyazov of the Faculty of Chemical Technologies.
The conference will continue in the second part of the day at the meeting of the branches at the Faculty of Chemical Technologies.