Ayni kunlarda Respublikamizning barcha oliy ta’lim muassasalari qatorida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ham 2024/2025 o'quv yili bahorgi semestri yakuniy nazorat imtihonlari o'tkazilmoqda. Jarayonlar ochiq va shaffofligini ta’minlash maqsadida ochiq ovozli rejimdagi video-kuzatuv kameralari orqali nazorat qilib borilmoqda.
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 452-son buyrugʻiga asosan, yakuniy nazorat turini tashkil etish va oʻtkazish boʻyicha Ishchi guruh hamda yakuniy nazorat ishlarini baholovchi tajribali professor-oʻqituvchilar tarkibi shakllantirilgan.
Shuningdek, jarayonlar Korrupsiyaga qarshi kurashish "Komplayens-nazorat" tizimini boshqarish bo‘limi mutaxassislari tomonidan doimiy tarzda kuzatib borilmoqda.

В настоящее время в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний, как и во всех высших учебных заведениях нашей республики, проводятся итоговые контрольные экзамены за весенний семестр 2024/2025 учебного года. Для обеспечения открытости и прозрачности процессы контролируются с помощью камер видеонаблюдения со включенным звуком.
На основании приказа №452 Министерства высшего образования, науки и инноваций сформирована Рабочая группа по организации и проведению итогового контроля, а также состав опытных профессоров-преподавателей для оценки итоговых контрольных работ.
Также процессы находятся под постоянным наблюдением специалистов отдела управления системы “Комплаенс-контроль” по борьбе с коррупцией.