Bugun, 16-may kuni Janubiy Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi janob Von Doyeon boshchiligidagi delegatsiya Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida mehmonlar bilan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Z.Sa'dullayev, UrDU rektori v.v.b. Sardor Xodjaniyazov boshchiligida universitet rahbariyati hamda Xorijiy filologiya fakulteti jamoasi ishtirokida rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Dastalab rektor v.v.b.S.Xodjaniyozov tomonidan mehmonlarga universitetning bugungi kundagi faoliyati, oʻquv jarayonlari, mavjud yoʻnalish va mutaxassisliklar, fakultetlar hamda oliygohning xalqaro hamkorlik aloqalari, shuningdek, Koreya oliy ta’lim muassasalari bilan amalga oshirilayotgan hamkorlik aloqalari haqida maʼlumotlar taqdim etildi.
O’z navbatida elchi Von Doyeon iliq mehmondo’stlik uchun minnatdorlik izhor etib, Urganch davlat universitetining Koreya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalariga katta qiziqish bildirdi. Kelgusida Koreya oliygohlari bilan Urganch davlat universiteti o’rtasida hamkorlikni yanada kengaytirish borasida o’z takliflarini berdi.
Shuningdek, universitet rahbariyati tomonidan ham elchi Von Doyeon janoblariga qator takliflar bildirildi. Xususan, Janubiy Koreyaning TOP-500 talikka kirgan OTMlari bilan qo'shma ta'lim dasturlari tashkil etish, koreyalik filolog mutaxassislarni UrDUga jalb etish, “Koreys tili markazi”ni tashkil qilish hamda markazni koreys adabiyotlari bilan ta’minlashga ko’maklashish, hamkorlikda innovatsion loyihalarni amalga oshirish, muhandislik, texnika va IT sohalarida hamkorlik qilish taklif qilindi. Elchi tomonidan ushbu takliflar qoʻllab-quvvatlandi.
Rasmiy uchrashuvidan soʻng, mehmonlar Xorijiy filologiya fakultetida tashkil etilgan “Koreys tili markazi”da bo’lib, markaz faoliyati bilan yaqindan tanishishdi. Filologiya va tillarni oʻqitish: koreys tili yoʻnalishida taʼlim olayotgan talabalar bilan suhbatda boʻlishdi.

The Ambassador of the Republic of South Korea to Uzbekistan visited Urgench State University
Today, on May 16, a delegation led by the Ambassador of the Republic of South Korea to Uzbekistan, Mr. Won Do-yeon, visited Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni. During the visit, an official meeting was held with the guests, led by the Head of the Khorezm Regional Department of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations Z.Sa'dullayev, the Acting rector of Urgench State University,  Sardor Khodjaniyazov, with the participation of the university leadership and the team of the Faculty of Foreign Philology.
First, the Acting Rector S.Khodjaniyazov, presented information to the guests about the current activities of the university, educational processes, existing directions and specialties, faculties and international cooperation of the university, as well as ongoing cooperation with Korean higher education establishments.
In turn, Ambassador Won Doyeon expressed gratitude for the warm hospitality and expressed great interest in the cooperation between Urgench State University and Korean higher education institutions. He made suggestions for further expanding cooperation between Korean universities and Urgench State University in the future.
The university administration also made a number of proposals to Ambassador Won Doyeon. In particular, it was proposed to organize joint educational programs with South Korean universities that are among the TOP-500, to attract Korean philologists to UrSU, to organize a “Korean Language Center” and to assist in providing the center with Korean literature, to jointly implement innovative projects, and to cooperate in the fields of engineering, technology, and IT. The ambassador supported these proposals.
After the official meeting, the guests visited the “Korean Language Center” established at the Faculty of Foreign Philology and got acquainted with the activities of the center. They talked with students studying in the field of Philology and Language Teaching: Korean Language.