Bugun, 19-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Xotin-qizlar huquqi va xavfsizligi: Zamonaviy tahdidlar va yechimlar” mavzusidagi Respublika seminari boʻlib oʻtmoqda.
Dastlab seminarni ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Unda oliygoh Birinchi prorektori D.Ibadullayev so’zga chiqib, tashkil etilgan bugungi seminarning dolzarbligi haqida toʻxtalib, trening faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Shundan soʻng, Oliy Majlis Senatining Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qoʻmitasi raisi O.Kozixonovaning “Odam savdosi: Zamonaviy tahdid va xotin-qizlar himoyasi”, Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi raisi oʻrinbosari M.Nurmatovaning “Ayollar migratsiyasi va odam savdosi: Chet elda ishlashdagi xavflar”, Din ishlari boʻyicha qoʻmita raisi oʻrinbosari M.Qaxxarovaning “Xotin-qizlar oʻrtasida maʼnaviy-maʼrifiy faoliyatni takomillashtirish, buzgʻunchi va yot gʻoyalar taʼsiridan asrash, milliy, diniy va umuminsoniy qadriyatlarni targʻib etish mexanizmlari, ijtimoiy maʼnaviy muhitni sogʻlomlashtirish masalalari” hamda Ichki ishlar vazirligi Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari U.Abdullayevaning “Onlayn muhitda xavfsizlik: Talaba-qizlar nimaga eʼtibor berishi kerak” mavzusidagi maʼruzalari tinglandi.

Today, on May 19, the Republican Seminar on the topic “Women’s Rights and Security: Modern Threats and Solutions” is being held at the Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni.
First, the opening ceremony of the seminar was held. At the seminar, the First Vice-Rector of the University, D.Ibadullayev, spoke about the relevance of today’s seminar and wished success to the training activities.
After that, reports were heard on the topics of "Human Trafficking: A Modern Threat and Women's Protection" by O.Kozikhanova, Chairperson of the Senate Committee on Youth, Women, Culture and Sports; "Women's Migration and Human Trafficking: Risks of Working Abroad" by M.Nurmatova, Deputy Chairperson of the Committee on Family and Women; "Improving Spiritual and Educational Activities among Women, Protection from the Influence of Destructive and Foreign Ideas, Mechanisms for Promoting National, Religious and Universal Values, and Improving the Social and Spiritual Environment" by M. Qaxharova, Deputy Chairperson of the Committee on Religious Affairs; and "Safety in the Online Environment: What Students Should Pay Attention to."