Bugun, 19-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Xotin-qizlar huquqi va xavfsizligi: Zamonaviy tahdidlar va yechimlar” mavzusidagi Respublika seminari boʻlib oʻtmoqda.
Dastlab seminarni ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Unda oliygoh Birinchi prorektori D.Ibadullayev so’zga chiqib, tashkil etilgan bugungi seminarning dolzarbligi haqida toʻxtalib, trening faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Shundan soʻng, Oliy Majlis Senatining Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qoʻmitasi raisi O.Kozixonovaning “Odam savdosi: Zamonaviy tahdid va xotin-qizlar himoyasi”, Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi raisi oʻrinbosari M.Nurmatovaning “Ayollar migratsiyasi va odam savdosi: Chet elda ishlashdagi xavflar”, Din ishlari boʻyicha qoʻmita raisi oʻrinbosari M.Qaxxarovaning “Xotin-qizlar oʻrtasida maʼnaviy-maʼrifiy faoliyatni takomillashtirish, buzgʻunchi va yot gʻoyalar taʼsiridan asrash, milliy, diniy va umuminsoniy qadriyatlarni targʻib etish mexanizmlari, ijtimoiy maʼnaviy muhitni sogʻlomlashtirish masalalari” hamda Ichki ishlar vazirligi Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari U.Abdullayevaning “Onlayn muhitda xavfsizlik: Talaba-qizlar nimaga eʼtibor berishi kerak” mavzusidagi maʼruzalari tinglandi.

Сегодня, 19 мая, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруний прошел Республиканский семинар на тему “Права и безопасность женщин: Современные угрозы и решения”.
Сначала состоялась церемония открытия семинара. На мероприятии выступил первый проректор университета Д.Ибадуллаев, который коснулся актуальности сегодняшнего семинара и пожелал успехов в проведении обучающих мероприятий.
Затем состоялись выступления следующих специалистов: председателя Комитета по делам молодежи, женщин, культуры и спорта Сената Олий Мажлиса О.Козихоновой с темой “Торговля людьми: Современные угрозы и защита женщин”, заместителя председателя Комитета по делам семьи и женщин М.Нурматовой с темой “Миграция женщин и торговля людьми: Риски работы за рубежом”, заместителя председателя Комитета по делам религий М.Каххаровой с темой “Совершенствование духовно-просветительской деятельности среди женщин, защита от разрушительных и чуждых идей, механизмы пропаганды национальных, религиозных и универсальных ценностей, вопросы оздоровления социально-духовной среды”, а также заместителя начальника Главного управления профилактики правонарушений Министерства внутренних дел У.Абдуллаевой с темой “Безопасность в онлайн-среде: На что должны обращать внимание студентки”.