Tadbirning asosiy maqsadi ingliz tili o‘qituvchilarning interaktiv, shaxsga yo’naltirilgan ta’lim metodlar bilan tanishtirish, ularni darslarda faollik, tanqidiy fikrlash va hamkorlikni rivojlantirishga yo‘naltirilgan metodika va strategiyalarni tadbiq qilishdan iborat bo‘lib, unda 40 nafardan ortiq ingliz tili o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Trening davomida o‘qituvchilar an’anaviy – o‘qituvchi markazli yondashuvlardan voz kechib, zamonaviy – talabani faol ishtirokchi sifatida ko‘radigan metodlarga o‘tish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarda qatnashdilar. Ayniqsa, “Four Corners”, “Jigsaw Reading”, “1,2,3, Uzbekistan” kabi metodlar ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi.
Trening mashg‘ulotlarini tajribali trenerlar Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, dotsent Rohatoy Abidova va kafedra dotsenti Feruza Masharipova olib bordilar. Seminar treningda Wiley Roberts, Nargiza Hamraeyva va Dilfuza Kuchkarovalar guruhlar ishini samarali tashkil etishga ko'maklashishdi.

Today, June 4, a seminar-training on the topic “Engage, Explore, Empower: Professional Development for 21st Century English Teachers” was organized at the “Farovon” hotel in Khiva city, initiated by the faculty of Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni. The event was held for English language teachers from higher education institutions across Khorezm region.
The main goal of the event was to introduce English teachers to interactive, learner-centered teaching methods, and to encourage the application of methodologies and strategies aimed at fostering participation, critical thinking, and collaboration in lessons. More than 40 English teachers participated in the seminar.
During the training, teachers took part in practical exercises focused on moving away from traditional teacher-centered approaches to modern methods that view students as active participants. In particular, methods such as “Four Corners,” “Jigsaw Reading,” and “1,2,3, Uzbekistan” left a strong impression on the participants.
The training sessions were conducted by experienced trainers—Associate Professor Rohatoy Abidova, Head of the English Language and Literature Department, and Associate Professor Feruza Masharipova. Wiley Roberts, Nargiza Hamraeyva, and Dilfuza Kuchkarova assisted in effectively organizing the group work during the seminar-training.