Urganch davlat universitetida xalqaro standartlarga muvofiq o‘quv dasturlarini ishlab chiqish bo‘yicha seminar o‘tkazildi
Bugun, 26-iyun kuni Urganch davlat universitetida viloyatdagi 5ta davlat oliy taʼlim muassasalarining o‘quv ishlari bo‘yicha prorektorlari, o‘quv-uslubiy boshqarma boshliqlari, fakultet dekanlari hamda kafedra mudirlari uchun o‘quv seminar tashkil etildi. Seminar O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi kengaytirilgan yig‘ilishining 2024-yil 26-noyabrdagi 93-son bayoni 9.2-bandida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida o‘tkazildi. Mazkur bandga muvofiq, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab oliy ta’lim muassasalarining yuqori kurslarida o‘qitiladigan fanlarning o‘quv dasturlari xalqaro reytinglarda TOP-300 talikka kirgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarining ta’lim dasturlari asosida ishlab chiqilishi va tasdiqlanishi ko‘zda tutilgan.
Seminarda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining mas’ul xodimi Alijon Xo‘jayev ishtirokchilarga mazkur bayonning mazmun-mohiyati, unda ko‘zda tutilgan vazifalar hamda xalqaro reytinglarda yuqori o‘rinlarni egallagan xorijiy oliy ta’lim muassasalari o‘quv dasturlari bilan ishlash tartibi haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbirda 2025/2026-o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish jarayoni muhokama qilindi. Xalqaro reytinglarda TOP-300 talikka kirgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarining fan dasturlari bilan tanishish va ularni o‘z o‘quv jarayonlariga tatbiq etish yo‘llari ko‘rib chiqildi. O‘quv jarayonini yuqori sifatda tashkil etish, metodik yordam va innovatsion yondashuvlarni joriy etish masalalari muhokama qilindi. Yuqori xalqaro reytinglardagi oliy ta’lim muassasalari medotikalarini o‘rganish va ularni respublikadagi ta’lim tizimiga moslashtirish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Seminar yakunida qatnashchilar zamonaviy va xalqaro talablar asosida o‘quv dasturlarini ishlab chiqish bo‘yicha o‘zaro fikr almashishdi.

Сегодня, 26 июня, в Ургенчском государственном университете был организован учебный семинар для проректоров по учебной работе, начальников учебно-методических управлений, деканов факультетов и заведующих кафедрами пяти государственных высших учебных заведений Хорезмской области. Семинар был проведён в целях исполнения поручений, указанных в пункте 9.2 протокола №93 расширенного заседания Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 26 ноября 2024 года. Согласно данному пункту, с 2025/2026 учебного года учебные программы дисциплин, преподаваемых на старших курсах вузов, должны быть разработаны и утверждены на основе образовательных программ зарубежных высших учебных заведений, входящих в ТОП-300 международных рейтингов.
На семинаре ответственный сотрудник Министерства высшего образования, науки и инноваций Алижон Хужаев подробно ознакомил участников с содержанием и сутью указанного протокола, поставленными в нём задачами, а также с порядком работы с учебными программами зарубежных высших учебных заведений, занимающих высокие позиции в международных рейтингах.
На мероприятии был обсуждён процесс подготовки к 2025/2026 учебному году. Рассматривались пути ознакомления с учебными программами зарубежных высших учебных заведений, входящих в ТОП-300 международных рейтингов, и их внедрение в образовательный процесс отечественных вузов. Обсуждены вопросы организации учебного процесса на высоком уровне, оказания методической поддержки и внедрения инновационных подходов. Также были даны рекомендации по изучению методик ведущих зарубежных вузов и их адаптации к системе образования Республики Узбекистан.
В завершение семинара участники обменялись мнениями по вопросам разработки учебных программ на основе современных и международных требований.