Respublikamiz bo‘ylab tashkil etilayotgan “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakulteti talaba-yoshlari uchun bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, kasb-hunar o‘rganish va amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, fakultet qoshida faoliyat olib borayotgan Xorazm texnoparkining tikuvchilik hamda non mahsulotlari ishlab chiqaruvchi ustaxonalarida talabalar amaliy mashg‘ulotlar asosida hunar o‘rganmoqda. Bu jarayonda ular tikuvchilikning zamonaviy uslublari, tikuv mashinalaridan foydalanish texnologiyasi, non mahsulotlarini tayyorlash va pishirish jarayonlari bilan yaqindan tanishib, nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlashmoqda.
Qolaversa, yozgi taʼtil davrida fakultetdagi sport maydonlari, toʻgaraklar va oʻquv-amaliy laboratoriyalar mahallalar yoshlari uchun doimo ish rejimida boʻlib, bugungi kunda mazkur hududdagi mahalla yoshlari bu imkoniyatlardan unumli foylanmoqda.

В рамках реализуемого по всей республике проекта «Актуальные 90 дней» для студентов факультета химических технологий Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни проводятся мероприятия, направленные на полезное проведение свободного времени, освоение профессий и развитие практических навыков.
В частности, в технопарке Хорезма, действующем при факультете, студенты проходят практические занятия в мастерских по пошиву одежды и производству хлебобулочных изделий. В ходе этих занятий они знакомятся с современными методами швейного дела, технологиями работы на швейных машинах, а также с процессами приготовления и выпечки хлебобулочной продукции, закрепляя свои теоретические знания на практике.
Кроме того, в летний период спортивные площадки, кружки и учебно-практические лаборатории факультета функционируют в обычном режиме для молодёжи махаллей. В настоящее время молодые люди из близлежащих махаллей активно и эффективно используют эти возможности.