Bugun, 11-iyul kuni Vokal san’ati: an’anaviy xonandalik, Sport faoliyati: futbol, Sport faoliyati: yengil atletika, Sport faoliyati: voleybol, Sport faoliyati:erkin kurash hamda Sport faoliyati: dzyudo yo’nalishlari bo'yicha kasbiy (ijodiy) imtihonlar o'tkazilmoqda.
Abituriyentlarga o‘zlarini erkin namoyon qilishlari, iste’dodlarini to‘liq ochib berishlari uchun barcha zaruriy sharoitlar yaratilgan. Har bir yo‘nalish bo‘yicha imtihonlar malakali mutaxassislar, tajribali professor-o‘qituvchilar ishtirokida, adolat, shaffoflik va ochiqlik tamoyillari asosida olib borilmoqda.
Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyozov ham bevosita joylarga tashrif buyurib, imtihonlarning tashkil etilishi va o‘tkazilishi jarayonini kuzatib bormoqda.

The 5th Day of Professional Examinations is Underway at Urgench State University
Today, on July 11, professional examinations are being held at Urgench State University in the following areas: Vocal Arts – Traditional Singing, Sports Activities – Football, Track and Field, Volleyball, Freestyle Wrestling, and Judo.
All necessary conditions have been created to allow applicants to express themselves freely and fully showcase their talents. The examinations in each specialty are being conducted by qualified specialists and experienced professors, based on the principles of fairness, transparency, and openness.
The Acting Rector of Urgench State University,  S.Khodjaniyozov, is also visiting the venues in person to monitor the organization and progress of the examinations.
You can follow the examination process live via the following link: https://live.urdu.uz/category/10/