Bugun, 11-iyul kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri maslahatchisi B.Rahimov tomonidan Urganch davlat universitetida Xorazm viloyatidagi oliy ta’lim muassasalari, kasbiy ta’lim muassasalari, akademik litsey hamda texnikumlarning rahbar xodimlari ishtirokida kengaytirilgan yig‘ilish tashkil etildi.
Yig‘ilishda «Dolzarb 90 kun» loyihasi doirasida Xorazm viloyatidagi ta’lim muassasalarida amalga oshirilayotgan ishlar, yoshlarning bo‘sh vaqtlarini samarali va mazmunli tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Mazkur yig‘ilish davomida Urganch davlat universitetining tajribasi alohida e’tirof etildi. Jumladan, yozgi ta’til davrida talabalar uchun turli to‘garaklar, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, sport musobaqalari va axborot texnologiyalari, sun’iy intellektga oid kurslar orqali ularning bo‘sh vaqtini to‘g‘ri tashkil qilish borasida universitetda olib borilayotgan ishlarga ijobiy baho berildi.
Tadbirda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Z.Sa’dullayev, Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyozov hamda Urganch davlat pedagogika instituti rektori F.Madrahimova so‘zga chiqib, «Dolzarb 90 kun» loyihasi doirasida o‘z muassasalarida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berdilar hamda tajribalarini yig‘ilish ishtirokchilari bilan o‘rtoqlashdilar.
Uchrashuv yakunida vazir maslahatchisi B.Rahimov tomonidan loyihaning mazmun va sifatini yanada oshirish, yoshlarning ehtiyoj va qiziqishlarini chuqur o‘rganish asosida «Dolzarb 90 kun» tadbirlarini rejalashtirilishi zarurligi ta’kidlandi hamda tegishli tavsiya va topshiriqlar berildi.

Сегодня, 11 июля, в Ургенчском государственном университете состоялось расширенное совещание под руководством советника министра высшего образования, науки и инноваций Б. Рахимова. В мероприятии приняли участие руководящие сотрудники вузов, учреждений профессионального образования, академических лицеев и техникумов Хорезмской области.
В ходе встречи были обсуждены мероприятия, реализуемые в образовательных учреждениях региона в рамках проекта «Актуальные 90 дней», в частности — меры по организации свободного времени молодежи эффективно и содержательно.
Особое внимание было уделено опыту Ургенчского государственного университета. Деятельность вуза в период летних каникул — организация кружков, духовно-просветительских мероприятий, спортивных соревнований, а также курсов по информационным технологиям и искусственному интеллекту — получила положительную оценку.
На мероприятии также выступили руководитель регионального управления Министерства высшего образования, науки и инноваций по Хорезмской области З.Саидуллаев, и.о. ректора Ургенчского государственного университета С.Ходжаниезов и ректор Ургенчского педагогического института Ф.Мадрахимова. Они подробно рассказали о проводимой работе в рамках проекта и поделились опытом с участниками встречи.
В завершение встречи советник министра Б. Рахимов подчеркнул необходимость дальнейшего повышения качества и содержания проекта, более глубокого изучения потребностей и интересов молодежи, а также планирования мероприятий с учетом этих факторов. Были даны соответствующие рекомендации и поручения.