Bugun, 11-iyul kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri maslahatchisi B.Rahimov tomonidan Urganch davlat universitetida Xorazm viloyatidagi oliy ta’lim muassasalari, kasbiy ta’lim muassasalari, akademik litsey hamda texnikumlarning rahbar xodimlari ishtirokida kengaytirilgan yig‘ilish tashkil etildi.
Yig‘ilishda «Dolzarb 90 kun» loyihasi doirasida Xorazm viloyatidagi ta’lim muassasalarida amalga oshirilayotgan ishlar, yoshlarning bo‘sh vaqtlarini samarali va mazmunli tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Mazkur yig‘ilish davomida Urganch davlat universitetining tajribasi alohida e’tirof etildi. Jumladan, yozgi ta’til davrida talabalar uchun turli to‘garaklar, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, sport musobaqalari va axborot texnologiyalari, sun’iy intellektga oid kurslar orqali ularning bo‘sh vaqtini to‘g‘ri tashkil qilish borasida universitetda olib borilayotgan ishlarga ijobiy baho berildi.
Tadbirda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Z.Sa’dullayev, Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyozov hamda Urganch davlat pedagogika instituti rektori F.Madrahimova so‘zga chiqib, «Dolzarb 90 kun» loyihasi doirasida o‘z muassasalarida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berdilar hamda tajribalarini yig‘ilish ishtirokchilari bilan o‘rtoqlashdilar.
Uchrashuv yakunida vazir maslahatchisi B.Rahimov tomonidan loyihaning mazmun va sifatini yanada oshirish, yoshlarning ehtiyoj va qiziqishlarini chuqur o‘rganish asosida «Dolzarb 90 kun» tadbirlarini rejalashtirilishi zarurligi ta’kidlandi hamda tegishli tavsiya va topshiriqlar berildi.

On July 11, an extended meeting was held at Urgench State University under the leadership of B.Rakhimov, Advisor to the Minister of Higher Education, Science and Innovation. The meeting brought together the heads of higher education establishments, vocational education institutions, academic lyceums, and technical schools of the Khorezm region.
During the meeting, participants discussed the activities being carried out in educational institutions across Khorezm as part of the “Important 90 Days” project, with a special focus on initiatives aimed at organizing young people’s free time in a productive and meaningful way.
The experience of Urgench State University was particularly highlighted. The university received positive feedback for its efforts in organizing students' free time during the summer break through various clubs, spiritual and educational events, sports competitions, and courses related to information technologies and artificial intelligence.
The meeting also featured speeches from the Head of the Regional Department of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation in Khorezm, Z.Sadullaev; Acting Rector of Urgench State University, S.Khodjaniyozov; and Rector of Urgench State Pedagogical Institute, F. Madrahimova. They shared detailed information about the activities conducted within the framework of the “Important 90 Days” project at their respective institutions and exchanged experiences with attendees.
At the end of the meeting, Advisor B.Rakhimov emphasized the importance of improving the quality and content of the project, understanding the needs and interests of young people more deeply, and planning future activities accordingly. He also provided relevant recommendations and instructions.