Urganch davlat universitetida Jamoatchilik kengashining ilk majlisi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 2025-yil 29-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Jamoatchilik kengashining birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi. Ushbu kengash Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 86-sonli buyrug‘i ijrosini taʼminlash maqsadida universitet rektorining 242-sonli buyrugʻiga asosan tashkil etildi.
Majlis universitetning birinchi prorektori D.Ibodullayev raisligida, kengash a’zolari hamda jamoatchilik vakillari ishtirokida o‘tkazildi. Uchrashuvda kun tartibidan o‘rin olgan muhim masalalar yuzasidan mas’ullarning axborotlari tinglandi.
Yig‘ilish davomida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
•Kengashning tashkil etilish maqsadi, asosiy vazifalari va kelgusidagi faoliyat yo‘nalishlari;
•Universitetda sog‘lom ma’naviy muhitni shakllantirish va korrupsion holatlarning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar;
•Urganch davlat universitetining 2025-yilning birinchi yarmidagi moliyaviy va xo‘jalik faoliyati;
•Shuningdek, boshqa dolzarb va tashkiliy masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Ta’kidlash joizki, Jamoatchilik kengashi tarkibiga faqat universitet vakillari emas, balki turli sohalarda faoliyat yuritayotgan keng jamoatchilik vakillari ham jalb etilgan. Bu esa universitet hayotining ochiqligi, shaffofligi va jamiyat bilan yaqin hamkorlikda ishlashga intilayotganining yaqqol ifodasidir.

Сегодня, 29 июля 2025 года, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни состоялось первое заседание Общественного совета. Данный совет был создан на основании приказа ректора университета №242 в целях реализации приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций №86.
Заседание прошло под председательством первого проректора университета Д. Ибодуллаева с участием членов совета и представителей общественности. В ходе встречи были заслушаны доклады ответственных лиц по ключевым вопросам повестки дня.
В ходе заседания обсуждались следующие вопросы:
Цель создания Совета, его основные задачи и направления будущей деятельности;
Работа, проводимая по формированию здоровой духовной среды в университете и предотвращению коррупционных проявлений;
Финансово-хозяйственная деятельность Ургенчского государственного университета за первое полугодие 2025 года;
А также состоялся обмен мнениями по другим актуальным и организационным вопросам.
Следует отметить, что в состав Общественного совета входят не только представители университета, но и представители широкой общественности, работающие в различных сферах. Это является ярким свидетельством стремления университета к открытости, прозрачности и тесному сотрудничеству с обществом.