Bugun, 3-sentabr kuni 2025–2026 o‘quv yilining boshlanishi munosabati bilan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun” shiori ostida tantanali tadbir hamda 1-bosqich talabalari uchun “Talabalik qasamyodi”ni qabul qilish marosimi o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan turli soha vakillari, davlat va jamoat arboblari, taniqli olim va ijodkorlar, talabalar va ularning ota-onalari hamda universitet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Z.Ibragimov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shuningdek, tabrik soʻzlarida Chexiya Respublikasidan tashrif buyurgan Janubiy Bohemia universiteti professori Kemal Pixa, professor X.Babajonov hamda O‘zbekiston Respublikasi Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, “Shuhrat” medali sohibi, taniqli shoir B.Bekmetovlar so‘zga chiqib, talaba-yoshlarni yangi o‘quv yilining boshlanishi va Vatanimiz mustaqilligining 34 yilligi bilan samimiy tabriklashdi. Talabalarni zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni egallashga, yurt taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishga chorlab, oʻqishlarida yangi yutuqlar tiladilar.
Tadbir doirasida 2025–2026 o‘quv yilida talabalikka tavsiya etilgan 1-bosqich talabalari tomonidan “Talabalik qasamyodi” qabul qilindi.
Ushbu marosim yangi hayot bosqichiga qadam qo‘ygan yoshlar qalbida mas’uliyat, fidoyilik va ilmga sadoqat tuyg‘ularini yanada mustahkamladi.

В Ургенчском государственном университете состоялась торжественная церемония, посвящённая началу нового учебного года
Сегодня, 3 сентября, в честь начала 2025–2026 учебного года в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни состоялось торжественное мероприятие под девизом «Во имя Родины, нации и народа», а также церемония принесения «Студенческой присяги» первокурсниками.
В мероприятии приняли участие представители различных сфер, вносящие достойный вклад в развитие нашей страны, государственные и общественные деятели, известные учёные и деятели искусства, студенты и их родители, а также профессорско-преподавательский состав университета.
С приветственным словом открыл мероприятие проректор по научной работе и инновациям З. Ибрагимов. С поздравлениями выступили также профессор Южночешского университета (Чешская Республика) Кемаль Пиха, профессор Х. Бабаджонов, а также член Союза писателей Узбекистана, обладатель медали «Шухрат», известный поэт Б. Бекметов. Они тепло поздравили студентов с началом нового учебного года и 34-й годовщиной независимости нашей Родины. В своих речах они призвали студентов овладевать современными знаниями и навыками, вносить достойный вклад в развитие страны и пожелали успехов в учёбе.
В рамках мероприятия первокурсники, рекомендованные к зачислению на 2025–2026 учебный год, торжественно произнесли «Студенческую присягу».
Эта церемония ещё больше укрепила в сердцах молодёжи, вступающей в новый этап жизни, чувства ответственности, преданности и стремления к знаниям.