Bugun Urganch davlat universitetida “Bir makon – bir yo‘l: Barqaror yashil iqtisodiyot, mintaqaviy rivojlanish, ta’lim va madaniy meros” mavzusida o'tkazilayotgan xalqaro konferensiya ochilish marosimidan so'ng, o'z faoliyatini plenar yig'ilishlar tarzida davom ettirdi.
Unda O‘zbekiston Milliy universiteti professori, akademik Anatoliy Sagdullayev, ISFT - Xalqaro moliya texnologiyalari instituti rektori maslahatchisi, siyosiy fanlar doktori, professor Narzulla Jo‘rayev, Alfraganus universiteti rektori, Dr. Azizbek Ismoilov, Turkiyaning Aksaray universiteti rektori, professor, Dr. Alpay Aribas va boshqa yurtimiz va xorijning ko'plab tarixchi olimlari ma'ruza qilishdi.
Ma'ruzalar barqaror rivojlanishning turli yo‘nalishlarini qamrab olib, yashil iqtisodiyot, mintaqaviy taraqqiyot, ta’lim va madaniy meros kabi asosiy sohalarda dolzarb muammolar va ularning zamonaviy yechimlari muhokama qilindi.

Сегодня, после торжественного открытия международной конференции, проходящей в Ургенчском государственном университете на тему «Одно пространство – один путь: устойчивое зеленое экономическое развитие, региональное развитие, образование и культурное наследие», работа конференции продолжилась в формате пленарных заседаний.
На заседаниях выступили профессор Национального университета Узбекистана Анатолий Сагдуллаев, советник ректора Международного института финансовых технологий (ISFT), доктор политических наук, профессор Нарзулла Джураев, ректор Университета Альфараганус доктор Азизбек Исмаилов, ректор Университета Акшарай (Турция), профессор доктор Альпай Арбас и многие другие историки из нашей страны и зарубежья.
В своих докладах участники охватили различные направления устойчивого развития, обсудив актуальные проблемы и современные решения в ключевых сферах, таких как зеленая экономика, региональное развитие, образование и культурное наследие.