Urganch Davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti " Ingliz tili va adabiyoti " kafedrasida 2025-yil 3-oktabr kuni 447-xonada navbatdagi ilmiy-nazariy seminar bo'lib o'tdi. Ilmiy-nazariy seminarda "Ingliz tili va adabiyoti" kafedrasi professor-o'qituvchilari qatnashdilar. Seminarda "Ingliz tili va adabiyoti" kafedrasi o'qituvchisi Radjapova Nafisaning "Rasmiy muloqotda subyektning diktumga munosabatini ifodalovchi leksik-grammatik, semantik-pragmatik vositalar" mavzusidagi ma'ruzasi tinglandi.
Shundan so'ng kafedra professor-o'qituvchilari mavzu bo'yicha o'z fikr-mulohazalarini bildirib o'tdilar. "Ingliz tili va adabiyoti" kafedra mudiri Abidova Rohatoy Xudoyberganovna so'zga chiqib yosh tadqiqotchilarga ilmiy tavsiyalar berib o'tdilar. Seminar savol- javoblarga boy bo'ldi. Kafedra ilmiy-uslubiy seminarlarining tashkil etilishi va dolzarb ilmiy mavzularning muhokama qilinishi yosh mutaxassislar uchun yanada foydali bo'lishi ta'kidlab o'tildi.

Следующий научно-теоретический семинар состоялся 3 октября 2025 года в 447 аудитории кафедры английского языка и литературы факультета иностранной филологии Ургенчского государственного университета. В научно-теоретическом семинаре приняли участие профессора и преподаватели кафедры английского языка и литературы. На семинаре был заслушан доклад преподавателя кафедры английского языка и литературы Раджаповой Нафисы на тему "Лексико-грамматические, семантико-прагматические средства выражения отношения субъекта к диктуму в официальном общении".
После этого профессора и преподаватели кафедры поделились своими мыслями по этой теме. Заведующая кафедрой английского языка и литературы Абидова Рохатой Худайбергановна выступила с научными рекомендациями молодым исследователям. Семинар был полон вопросов и ответов. Было отмечено, что организация научно-методических семинаров и обсуждение актуальных научных тем были бы еще более полезны для молодых специалистов.