Joriy yilning 2-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakulteti "Rus tili va adabiyoti" kafedrasining bir qator professor-o`qituvchilari “Dolzarb 90 kun” loyihasi bo`yicha berkitilgan maktablarga tashrif buyurdilar.
Jumladan, "Rus tili va adabiyoti" kafedrasi mudiri S.Ruzmetov va kafedra tadqiqotchisi M.Rimbayeva Gurlan tumanidagi “Chakkalar” mahallasida joylashgan 44-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabiga tashrif buyurishdi.Tashrif davomida “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida
yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga qaratilgan ishlar, maktabda yo‘lga qo‘yilgan fan va sport to‘garaklari faoliyati bilan yaqindan tanishildi. S.Ruzmetov o‘quvchi yoshlarga kelajak kasblari, xususan yaqin kelajakda qaysi kasblarga extiyoj ortishi, ularni egallash
uchun qanday bilim va malaka talab qilinishi to‘g‘risida so‘zlab berdi.M.Rimbayeva ushbu maktabda "Rus tili" fani bo‘yicha to‘garak mashg‘ulotini samarali tashkil qilish va o‘tkazishda maktab o‘qituvchisi Z.Zaribbayevaga ko‘maklashdi.Shuningdek, "Rus tili va adabiyoti"
kafedrasi o'qituvchisi N.A.Djumaniyazova Hazorasp tumani Gulzor mahallasidagi 28-son va 52-son umumiy o'rta ta'lim maktablariga tashrif buyurdib, maktablar ma'muriyati bilan mavjud muammolar va ularni bartaraf etishga qaratilgan chora-tadbirlar xususida gaplashib olindi.
"Rus tili va adabiyoti" kafedrasi katta o' qituvchilari O'.Qalandarov va R.Egamovlar Bog'ot tumanidagi 16- va 39-sonli umumiy o'rta ta'lim maktab hamda 3-son ayrim fanlar chuqurlashtirilib o'qitiladigan maktab-internatga tashrif buyurishdi.Tashrif davomida
“Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida “Yosh huquqshunos”, “Qiziqarli matematika”, “Yoshlami kasbga yo’naltirish”, “Motivatsion treninglar”, “Husnixat va matematika” tadbirlarida ishtirok qilishdi. "Rus tili va adabiyoti" kafedrasi o'qituvchisi Sh.Katayeva Gurlan tumani
Dehqon mahallasidagi 20-son umumiy o'rta ta'lim maktabiga tashrif buyurib, rus tilidan “Категория рода в русском языке” mavzusida to‘garak mashg‘ulotini o‘tkazdi. Maktab ma'muriyati bilan mavjud muammolar va ularni bartaraf etishga qaratilgan chora-tadbirlar xususida

2 июля текущего года ряд профессоров и преподавателей кафедры «Русский язык и литература» факультета филологии и искусств Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни посетили школы, закрытые в рамках
проекта «Долзарб 90 кун». В частности, заведующий кафедрой «Русский язык и литература» С. Рузметов и научный сотрудник кафедры М. Римбаева посетили среднюю школу № 44, расположенную в микрорайоне «Чаккалар» Гурланского района. В ходе
визита они подробно ознакомились с работой, направленной на содержательную организацию досуга молодёжи в рамках проекта «Долзарб 90 кун», а также с деятельностью созданных в школе научных и спортивных кружков. С. Рузметов рассказал учащимся
о будущих профессиях, в частности, какие профессии будут востребованы в ближайшем будущем, и какие знания и навыки потребуются для их освоения. М.Римбаева оказала содействие учителю школы З.Зариббаевой в организации и проведении кружкового
занятия по предмету «Русский язык» в данной школе. Кроме того, преподаватель кафедры «Русский язык и литература» Н.А.Джуманиязова посетила средние школы №28 и №52 микрорайона Гулзор Хазораспского района и побеседовала с
администрацией школ о существующих проблемах и мерах по их устранению.
Старшие преподаватели кафедры «Русский язык и литература» О. Каландаров и Р. Эгамов посетили средние школы № 16 и 39 Богатского района и школу-интернат № 3 с углубленным изучением отдельных предметов. В ходе визита они приняли участие в мероприятиях «Юный юрист», «Занимательная математика», «Ориентация молодежи на профессию», «Мотивационные тренинги», «Почерк и математика» в рамках проекта «Долзарб 90 кун». Преподаватель кафедры «Русский язык и литература» Ш. Катаева посетила среднюю школу № 20 махалли Дехкан Гурланского района и провела групповое занятие по русскому языку на тему «Категория рода в русском языке». Администрация школы обсудила существующие проблемы и меры по их устранению.