Joriy yilning 2-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakulteti "Rus tili va adabiyoti" kafedrasining bir qator professor-o`qituvchilari “Dolzarb 90 kun” loyihasi bo`yicha berkitilgan maktablarga tashrif buyurdilar.
Jumladan, "Rus tili va adabiyoti" kafedrasi mudiri S.Ruzmetov va kafedra tadqiqotchisi M.Rimbayeva Gurlan tumanidagi “Chakkalar” mahallasida joylashgan 44-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabiga tashrif buyurishdi.Tashrif davomida “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida
yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga qaratilgan ishlar, maktabda yo‘lga qo‘yilgan fan va sport to‘garaklari faoliyati bilan yaqindan tanishildi. S.Ruzmetov o‘quvchi yoshlarga kelajak kasblari, xususan yaqin kelajakda qaysi kasblarga extiyoj ortishi, ularni egallash
uchun qanday bilim va malaka talab qilinishi to‘g‘risida so‘zlab berdi.M.Rimbayeva ushbu maktabda "Rus tili" fani bo‘yicha to‘garak mashg‘ulotini samarali tashkil qilish va o‘tkazishda maktab o‘qituvchisi Z.Zaribbayevaga ko‘maklashdi.Shuningdek, "Rus tili va adabiyoti"
kafedrasi o'qituvchisi N.A.Djumaniyazova Hazorasp tumani Gulzor mahallasidagi 28-son va 52-son umumiy o'rta ta'lim maktablariga tashrif buyurdib, maktablar ma'muriyati bilan mavjud muammolar va ularni bartaraf etishga qaratilgan chora-tadbirlar xususida gaplashib olindi.
"Rus tili va adabiyoti" kafedrasi katta o' qituvchilari O'.Qalandarov va R.Egamovlar Bog'ot tumanidagi 16- va 39-sonli umumiy o'rta ta'lim maktab hamda 3-son ayrim fanlar chuqurlashtirilib o'qitiladigan maktab-internatga tashrif buyurishdi.Tashrif davomida
“Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida “Yosh huquqshunos”, “Qiziqarli matematika”, “Yoshlami kasbga yo’naltirish”, “Motivatsion treninglar”, “Husnixat va matematika” tadbirlarida ishtirok qilishdi. "Rus tili va adabiyoti" kafedrasi o'qituvchisi Sh.Katayeva Gurlan tumani
Dehqon mahallasidagi 20-son umumiy o'rta ta'lim maktabiga tashrif buyurib, rus tilidan “Категория рода в русском языке” mavzusida to‘garak mashg‘ulotini o‘tkazdi. Maktab ma'muriyati bilan mavjud muammolar va ularni bartaraf etishga qaratilgan chora-tadbirlar xususida

Processes under way within the framework of the
On July 2 of this year, a number of professors and teachers of the Department of "Russian Language and Literature" of the Faculty of Philology and Arts of Urgench State University named after Abu Rayhon Beruni visited schools closed under the "Dolzarb 90 Kun"
project. In particular, the head of the "Russian Language and Literature" Department S. Ruzmetov and the researcher of the department M. Rimbayeva visited secondary school No. 44 located in the "Chakkalar" neighborhood of Gurlan district. During the visit, they were
closely acquainted with the work aimed at meaningfully organizing the leisure time of young people within the framework of the "Dolzarb 90 Kun" project, as well as the activities of science and sports clubs established at the school. S. Ruzmetov told the students about future
professions, in particular, which professions will be in demand in the near future, and what knowledge and skills will be required to master them. M. Rymbayeva assisted school teacher Z. Zaribbayeva in effectively organizing and conducting a club lesson on the subject
"Russian language" at this school. In addition, N.A. Dzhumaniyazova, teacher of the "Russian language and literature" department, visited secondary schools No. 28 and No. 52 in the Gulzor neighborhood of Hazorasp district and talked with the school administration
about existing problems and measures to eliminate them.
Senior teachers of the "Russian Language and Literature" department O. Qalandarov and R. Egamov visited secondary schools No. 16 and 39 in Bogat district and boarding school No. 3 with in-depth study of certain subjects. During the visit, they participated in the
events "Young Lawyer", "Interesting Mathematics", "Orientation of Youth to a Profession", "Motivational Trainings", "Handwriting and Mathematics" within the framework of the "Dolzarb 90 Kun" project. Teacher of the "Russian Language and Literature" department
Sh. Katayeva visited secondary school No. 20 in the Dehkan mahalla of Gurlan district and held a group lesson in the Russian language on the topic "Category of Gender in the Russian Language". The school administration discussed existing problems and measures to