UrDUda “TalabaEXPO–2025” kasb ko‘rgazmasi bo'lib o'tdi
Bugun, 16-oktabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida bitiruvchi yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning bandligini ta’minlash hamda tadbirkorlik va innovatsion tashabbuslarni rivojlantirish maqsadida “TalabaExpo-2025”  kasb ko‘rgazmasi bo'lib o'tdi.
Ushbu tadbir “Kelajakka qadam” loyihasi doirasida O‘zbekiston Milliy banki, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi, Xorazm viloyati hokimligi, Yoshlar ishlari agentligi hamda Savdo-sanoat palatasi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda viloyatdagi barcha oliy ta’lim muassasasi talabalari va bitiruvchilari – jami 10 ming nafardan ortiq yoshlar ishtirok etdi. Ular uchun 130 dan ziyod yirik ish beruvchi tashkilotlar tomonidan 1300 dan ortiq bo‘sh ish o‘rinlari, shu jumladan amaliyot va stajirovka imkoniyatlari taklif qilindi.
Dastlab tadbirning tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari S.Salayev, Urganch davlat universiteti rektori v.v.b S.Xodjaniyazov hamda“O‘zmilliybank” AJ huzuridagi “Kelajakka qadam” markazi rahbari E.Xoshimov so'zga chiqdi.
Ochilish marosimida so‘zga chiqqanlar Prezidentimiz tomonidan yoshlar bandligini ta’minlash ustuvor vazifa sifatida belgilab berilgani, bu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar hamda ko‘rgazmaning ahamiyatini alohida ta’kidladilar.

В УрГУ прошла выставка профессий «TalabaEXPO–2025»
Сегодня, 16 октября, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни состоялась выставка профессий «TalabaExpo-2025», организованная с целью поддержки выпускников, обеспечения их занятости, а также развития предпринимательства и инновационных инициатив.
Это мероприятие было проведено в рамках проекта «Шаг в будущее» при сотрудничестве Национального банка Узбекистана, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства по сокращению бедности и занятости, Хокимията Хорезмской области, Агентства по делам молодежи и Торгово-промышленной палаты.
В мероприятии приняли участие более 10 тысяч студентов и выпускников всех вузов региона. Для них было предложено свыше 1300 вакансий от более чем 130 крупных работодателей, включая возможности прохождения практики и стажировок.
Сначала состоялась торжественная церемония открытия, в которой выступили заместитель хокима Хорезмской области С. Салаев, исполняющий обязанности ректора Ургенчского государственного университета С. Ходжаниязов и руководитель центра «Шаг в будущее» при «Узмиллийбанк» А. Хошимов.
В своих выступлениях они подчеркнули, что обеспечение занятости молодежи является приоритетной задачей, поставленной Президентом, а также отметили масштабную работу в этом направлении и важность проведения выставки.