Vazir o‘rinbosari Xorazmda: iqtidorli talabalar bilan uchrashuv
2020-yilning 23-noyabr kuni Urganch davlat universitetida Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirining axborot texnologiyalari va yoshlar boʼyicha oʼrinbosari Yusuf Absoatov viloyat oliy ta’lim muassasalarining bir guruh iqtidorli talabalari bilan uchrashuv o’tkazdi. Uchrashuvni Urganch davlat universiteti rektori Bahrom Аbdullayev ochib berdi.
Uchrashuvda vazir oʼrinbosari bugungi kunda mamlakatimiz yoshlariga yaratilayotgan imkoniyatlar, fan va taʼlim integratsiyasida yoshlarning tutgan oʼrni masalalari xususida oʼz fikr-mulohazalarini bildirib, yoshlarning maqsad va intilishlari, takliflari bilan qiziqdi.
Yusuf Absoatovning yangi tashabbusi xorazmlik talabalarga juda manzur bo'ldi. "Bugun matematika bo'yicha Qorako'l maktabi birinchi o’rinda, - deydi vazir o'rinbosari. - Lekin Algebraning, algoritmning otasi Muso al-Xorazmiy mana shu zamin - Xorazm farzandi. Balki, Qorako'l maktabining raqobatchisi Xorazmda bo'lishi kerakdir. Ronaldu va Messi o'zaro raqobat qilib, natijada, dunyoning eng zo'rlari bo'ldi-ku, xuddi shu kabi Xorazm va Buxoro matematika maktablari ham o'zaro raqobatlashsa, dunyoning eng zo'r ikki maktabi yurtimizda bo'lishi mumkin. Men shaxsan dunyoning eng kuchli 20 ta universitetiga matematika va ingliz tilidan tayyorlaydigan o'quv dargohi Xorazmda bo'lishi kerak deb o'ylayman. Hamma narsaning zo'ri poytaxtda bo'lishi - bu bizning yutqizig'imiz, kichik fojiamiz. Xorazmda shunday bilim dargohlari tashkil qilishimiz kerakki, poytaxtdan, vodiydan, vohadan, qo'shni respublikalardan kelib o'qishsin. Bunga salohiyat bormi - bor. Bizdan nima yordam kerak bo'lsa, mana, imkon qadar qo'llab-quvvatlaymiz".
Urganch davlat universiteti qoshida matematika fanini ingliz tilida oʼqitadigan oʼquv markazini ochish loyihasini amalga oshirishga kelishib olindi. Bu iqtidorli yoshlarning dunyoga chiqishiga, Аl- Xorazmiyning munosib vorislari sifatida fanni rivojlantirishiga koʼmak berishi taʼkidlandi.
Erkin muloqot tarzida oʼtgan tadbirda ishtirok etgan talabalar oʼz taklif va fikr-mklohazalari bilan qatnashib, qiziqtirgan barcha savollariga batafsil javob olishdi. Koʼtarinki ruhda oʼtgan uchrashuvda bunday muloqotlarni doimiy davom ettirishga kelishib olindi.

On November 23, 2020 at Urgench State University, Deputy Minister of Higher and Secondary Special Education for Information Technology and Youth Yusuf Absoatov met with a group of talented students of regional higher education institutions. The meeting was opened by the rector of Urgench State University Bahrom Abdullayev. During the meeting, the Deputy Minister expressed his views on the opportunities created for the youth of our country today, the role of youth in the integration of science and education, and was interested in the goals, aspirations and proposals of young people. Yusuf Absoatov's new initiative was very popular with Khorezm students. "Today, the Karakul school of mathematics is in the first place," said the deputy minister. Ronaldo and Messi competed and became the best in the world. Similarly, if the Khorezm and Bukhara mathematics schools compete with each other, the two best schools in the world can be in our country. I personally think that Khorezm should have a university that prepares mathematicians and English for the 20 strongest universities in the world. The fact that everything is in the capital is our loss, a small tragedy. Such knowledge center should be in Khorezm, so that students can come from the capital, the valley, the oasis, the neighboring republics. Is there a potential for that? There is what we need. We will support them as much as possible."
It was agreed to implement a project to open an English language training center at Urgench State University. It was noted that this will help talented young people to be born and develop science as worthy successors of Al-Khwarizmi. The students who participated in the event in the form of a free dialogue participated with their suggestions and comments and received detailed answers to all their questions. It was agreed at the meeting in good spirits to continue such dialogue on a regular basis.