2020-yil 16-dekabr kuni talaba-yoshlarning ma’naviyatini yuksaltirish, ularni kitobga, she`riyatga oshno qilish, mashhur adiblarimiz hayoti va ijodi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida Urganch davlat universitetida an`anaviy tarzda o`tkazilib kelinayotgan “She`riyat shohsupasi” ko`rik-tanlovining final bosqichi bo`lib o`tdi. Ushbu tanlovning final bosqichi mashhur o`zbek adibi Muhammad Rizo Ogahiy tavalludining 211 yilligiga bag`ishlab o`tkazildi.
Tadbirni UrDU Yoshlar bilan ishlash bo`yicha prorektori S.Davletov ochib berib, Muhammad Rizo Ogahiyning ijodiy faoliyatiga to`xtaldi, shuningdek “She`riyat shohsupasi” ko`rik-tanlovining an`ana tusiga kirib qolganligi va talabalarning faol ishtirokidan o`z mamnuniyatini bildirib, tanlov ishtirokchilariga zafarlar tiladi.
“She`riyat shohsupasi” ko`rik-tanlovining final bosqichida Filologiya hamda Pedagogika fakultetlarining 8 nafar talaba qizlari o`zaro Ogahiyning she`riy merosidan bahsga kirishdilar.
Tadbir davomida talabalar ijrosida kuy-qo`shiq va raqslar, Ogahiy ijodiy faoliyatiga doir sahna ko`rinishi namoyish etildi.
Tadbir yakunida hakamlar hay’ati xulosasiga ko`ra Filologiya fakulteti dekani D.G`ayipov g`oliblarni e’lon qilib, diplom va esdalik sovg`alar bilan taqdirladi.

The Poetry Podium, which is traditionally held at Urgench State University on December 16, 2020, in order to raise the morale of students, acquaint them with books and poetry, to acquaint them with the life and work of our famous writers.
The final stage of the competition was held. The final stage of the contest was dedicated to the 211th anniversary of the famous Uzbek writer Muhammad Rizo Ogahi.
The event was opened by the Vice-Rector for Youth Affairs of UrSU S.Davletov, who spoke about the creative work of Muhammad Rizo Ogahi, as well as the fact that the contest "Poetry Podium" has become a tradition and expressed satisfaction with the active participation of students. wished success to the participants of the competition.
In the final stage of the competition "Poetry Podium" 8 students of the faculties of Philology and Pedagogy competed in the poetic heritage of Ogahi.
During the event, students performed songs and dances, a scene from Ogahi's creative work.
At the end of the event, according to the jury, the dean of the Faculty of Philology D.Gayipov announced the winners and awarded them with diplomas and souvenirs.