2020-yil 16-dekabr kuni talaba-yoshlarning ma’naviyatini yuksaltirish, ularni kitobga, she`riyatga oshno qilish, mashhur adiblarimiz hayoti va ijodi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida Urganch davlat universitetida an`anaviy tarzda o`tkazilib kelinayotgan “She`riyat shohsupasi” ko`rik-tanlovining final bosqichi bo`lib o`tdi. Ushbu tanlovning final bosqichi mashhur o`zbek adibi Muhammad Rizo Ogahiy tavalludining 211 yilligiga bag`ishlab o`tkazildi.
Tadbirni UrDU Yoshlar bilan ishlash bo`yicha prorektori S.Davletov ochib berib, Muhammad Rizo Ogahiyning ijodiy faoliyatiga to`xtaldi, shuningdek “She`riyat shohsupasi” ko`rik-tanlovining an`ana tusiga kirib qolganligi va talabalarning faol ishtirokidan o`z mamnuniyatini bildirib, tanlov ishtirokchilariga zafarlar tiladi.
“She`riyat shohsupasi” ko`rik-tanlovining final bosqichida Filologiya hamda Pedagogika fakultetlarining 8 nafar talaba qizlari o`zaro Ogahiyning she`riy merosidan bahsga kirishdilar.
Tadbir davomida talabalar ijrosida kuy-qo`shiq va raqslar, Ogahiy ijodiy faoliyatiga doir sahna ko`rinishi namoyish etildi.
Tadbir yakunida hakamlar hay’ati xulosasiga ko`ra Filologiya fakulteti dekani D.G`ayipov g`oliblarni e’lon qilib, diplom va esdalik sovg`alar bilan taqdirladi.

Поэтический подиум, который традиционно проводится в Ургенчском государственном университете 16 декабря 2020 года, с целью поднять моральный дух студентов, познакомить их с книгами и стихами, познакомить с жизнью и творчеством наших известных писателей. Состоялся финальный этап конкурса. Заключительный этап конкурса был посвящен 211-летию известного узбекского писателя Мухаммада Ризо Огахи.
Мероприятие открыл проректор по работе с молодежью УрГУ С.Давлетов, который рассказал о творчестве Мухаммада Ризо Огахи, а также о том, что конкурс «Подиум поэзии» стал традицией и выразил удовлетворение проведенным активное участие студентам пожелали успехов участникам конкурса.
В заключительном этапе конкурса «Поэтический подиум» 8 студентов филологических и педагогических факультетов бросили вызов поэтическому наследию Огахи.
Во время мероприятия студенты исполнили песни и танцы, сцену из творчества Огахи.
В конце мероприятия, по мнению жюри, декан филологического факультета Д.Гайипов объявил победителей и вручил им дипломы и сувениры.