Bugun O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Urganch davlat universiteti boshlang‘ich tashkiloti hamda universitet Talabalar Kengashi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 3-fevraldagi PF-6155-son Farmoni bilan tasdiqlangan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi, O‘zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini yanada rivojlantirish borasidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha muvofiqlashtirish kengashining 2020-yil 23-fevraldagi “Yoshlar bandligini ta’minlash va bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bo‘yicha belgilab berilgan vazifalarning ijrosining borishi to‘g‘risida”gi 10-sonli kengaytirilgan majlis bayoni ijrosini ta’minlash maqsadida 5 ta muhim tashabbus doirasida sportning shaxmat turi bo‘yicha viloyat oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida viloyat birinchiligi o‘tkazildi.
Unda umumiy hisobda 60 nafardan ortiq talabalar faol ishtirok qildilar. Musobaqa yakunida Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor S.Davletov ishtirok qilib, musobaqa g‘oliblarini tabrikladi. Shuningdek, uchta oliy ta'lim muassasasi o‘rtasidagi bu kabi hamkorlik aloqalari yanada mustahkam bo‘lishiga ishonch bildirib o‘tdi.
Tanlov yakunlari bo‘yicha o‘g‘il bolalar o‘rtasida:
1-o‘rin: Hakimov O‘lmasbek- UrDU Fizika-matematika fakulteti talabasi
2-o‘rin: Fayzullayev Ikrom - TATU Urganch filiali talabasi
3-o‘rin: Polvonov Shahzod-TTA Urganch filiali talabasi
Qizlar o‘rtasida:
1-o‘rin: Hakimova Dilxiroj- UrDU talabasi
2- o‘rin: Odamboyeva Aziza-UrDU talabasi
3-o‘rin: Hakimova Zavqiya-UrDU talabasi
Musobaqa g‘oliblari Urganch davlat universiteti tomonidan diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar. Musobaqa yakunida ishtirokchilar o‘z-fikr mulohazalarini bildirib o‘tdilar. "Tanlov yuqori kayfiyat va murosasiz kurash ruhida o‘tdi. Har birimiz g‘oliblik uchun kurash olib bordik. Bu kabi tanlov va musobaqalar yanada ko‘proq bo‘lishini istardik. Musobaqani tashkillashtirishda tashabbuskorlik qilgan Urganch davlat universitetiga o‘z minatdorchiligimizni bildiramiz",- deb ta'kidladi TATU Urganch filiali talabasi Fayzullayev Ikrom.

В рамках 5 инициатив были организованы спортивные соревнования среди студентов 3-х вузов Хорезмской области
Во исполнение протокола расширенного заседания Координационного совета по реализации мер по дальнейшему развитию государственной молодежной политики в Республике Узбекистан от 23 февраля 2020 года № 10 “О ходе выполнения задач по обеспечению занятости и содержательной организации досуга молодежи” Союз Молодежи Узбекистана по инициативе первичной организации Ургенчского государственного университета и Студенческого совета университета приняли участие в работе над реализацией государственной программы стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах , которую необходимо реализовать в “Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения”, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2021 года № УП-6155  в рамках 5 важных инициатив проведено областное первенство среди студентов высших образовательных учреждений области по шахматам.
В соревновании приняли активное участие более 60 студентов. По окончании конкурса проректор по работе с молодежью С.Давлетов поздравил победителей конкурса и с уверенностью отметил, что отношение между тремя вузами будет еще прочным.
По результатам соревнований среди юношей призовые места заняли:
1 место: Хакимов Олмасбек, студент физико-математического факультета УрГУ.
2 место: Файзуллаев Икром, студент Ургенчского филиала ТУИТ
3 место: Полвонов Шахзод, студент Ургенчского филиала ТМА.
Среди девушек:
1 место: Хакимова Дилхирой, студентка УрГУ.
2 место: Одамбоева Азиза, студентка УрГУ
3 место: Хакимова Завкия, студентка УрГУ.
Победители конкурса были награждены дипломами и памятными подарками от Ургенчского государственного университета. В конце конкурса участники мероприятия высказали свои мнения и предложения.
«Соревнования прошли в духе приподнятого настроения и бескомпромиссной борьбы. Каждый из нас боролся за победу. Нам очень хотелось, чтобы таких соревнований и конкурсов было ещебольше. Благодарим Ургенчский государственный университет за проявленную инициативу в организации соревнований».  – Файзуллаев Икром, студент Ургенчского филиала ТУИТ.