Tadqiqotning maqsadi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish jarayonlarini modellashtirish asosida ustuvor yo‘nalishlarini aniqlash va barqaror rivojlantirish bo‘yicha ilmiy-amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Tadqiqot ob'ekti sifatida O‘zbekiston Respublikasida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va ularni yetishtirish jarayonida qatnashuvchi sub'ektlar olingan.
Tadqiqotning ilmiy yangiligi quyidagilardan iborat:
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarishda qo‘shilgan qiymat zanjiri infratuzilmasiga kiruvchi komponentlar tizimi ishlab chiqilgan hamda aqlli agro qo‘shilgan qiymat zanjiri xaritasi (smart agri value chain mapping) va ma'lumotlar platformasini shakllantirish mexanizmi taklif qilingan;
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchi subektlarning rivojlanish darajasi, ta'sir qiluvchi omillari, istiqbolli yo‘nalishlarini anketa so‘rovi natijalari logit va probit modellari yordamida asoslangan;
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishdagi mavsumiy tebranishlar deterministik model, davriylik xususiyatlar Fur'e qatorlari yordamida tizimlashtirilgan;
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish jarayonlarini barqaror rivojlantirish senariylari hamda muhim indikatorlari (etishtirilgan mahsulot miqdori) istiqboldagi 2021–2025 yillarga prognoz ko‘rsatkichlari ko‘p variantli ekonometrik modellar asosida ishlab chiqilgan.
Tadqiqot natijalarining joriy qilinishi. Qishloq xo‘jaligida mahsulot yetishtirish jarayonlarini ekonometrik modellashtirish bo‘yicha olingan ilmiy natijalar asosida:
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarishda qo‘shilgan qiymat zanjiri infratuzilmasiga kiruvchi komponentlar tizimi hamda aqlli agro qo‘shilgan qiymat zanjiri xaritasi (smart agri value chain mapping) va ma'lumotlar platformasini shakllantirish mexanizmini ishlab chiqish bo‘yicha berilgan taklif O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi amaliyotida foydalanilgan (O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2021 yil 18 fevraldagi 04/022-661-son ma'lumotnomasi). Bu esa, o‘z navbatida, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish jarayonlari bo‘yicha tezkor, ishonchli va birlamchi ma'lumotlarni olish imkoniyatini yaratgan;
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchi sub'ektlarning rivojlanish darajasi, ta'sir qiluvchi omillari, istiqbolli yo‘nalishlari, anketa so‘rovi natijalarini logit va probit modellari yordamida asoslash bo‘yicha berilgan taklif O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi amaliyotida foydalanilgan (O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2021 yil 18 fevraldagi 04/022-661-son ma'lumotnomasi). Mazkur taklif qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchining barqaror rivojlanishini ta'minlash yo‘nalishlarini belgilashda foydalanish imkoniyatini yaratgan;
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishdagi mavsumiy tebranishlarni deterministik model, davriylik xususiyatlarini Fur'e qatorlari yordamida tizimlashtirish bo‘yicha berilgan taklif O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi amaliyotida foydalanilgan (O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2021 yil 18 fevraldagi 04/022-661-son ma'lumotnomasi). Mazkur taklifdan foydalanish mavsumiy tebranishlarni aniqlashda muhim ahamiyatga ega;
- qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish jarayonlarini barqaror rivojlantirish ssenariylari hamda muhim indikatorlari (etishtirilgan mahsulot miqdori)ning kelgusidagi prognoz ko‘rsatkichlarini ko‘p variantli ekonometrik modellar asosida ishlab chiqish bo‘yicha berilgan takliflar O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi amaliyotida foydalanilgan (O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2021 yil 18 fevraldagi 04/022-661-son ma'lumotnomasi). Mazkur prognoz natijalari qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish hajmining prognoz ko‘rsatkichlarini ishlab chiqishga xizmat qilgan.
Dissertasiyaning tuzilishi va hajmi. Dissertasiya tarkibi kirish, uchta bob, xulosa va foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati hamda ilovalardan iborat. Dissertasiyaning hajmi 126 betni tashkil etadi.

Defense of the doctoral (PhD) dissertation of Ataev Оasur Erkinovich on the topic
The aim of research work is to identify priority directions and develop scientific - practical proposals and recommendations for sustainable development of production processes of agricultural prodcuts based on modeling.
The object of the research work is agricultural products in the Republic of Uzbekistan and the entities involved in the processes of their cultivation.
Scientific novelty of the research work is as follows:
developed a system of components included in the value chain infrastructure in production agricultural commodities and proposed mechanism of formation of smart agri value chain mapping and data platform;
substantiated the results of questionnaire survey on priority directions, influencing factors, development of agricultural producers based on the logit and probit models;
systematized seasonal fluctuations by using a deterministic model and periodic characteristics by using Fourier series in production of agricultural commodities;
developed scenarios for sustainable development of agricultural production processes and forecast measures of key indicators (volume of production) for 2021-2025 years based on multi-variant econometric models.
Implementation of the research results. Based on the obtained scientific results on econometric modeling of agricultural production processes:
The proposal to develope a system of components included in the value chain infrastructure in production agricultural commodities and proposed mechanism of formation of smart agri value chain mapping and data platform were used in practice by Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan (Act of Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan №04/022-661 of February 18, 2021). This sequentially creates possibility of obtaining fast, reliable and primary information on agricultural production processes; The proposal to substantiate the results of questionnaire survey on priority directions, influencing factors, development of agricultural producers based on the logit and probit models were used in practice by Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan (Act of Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan №04/022-661 of February 18, 2021). This proposal has created a chance of using to determining the directions to ensure sustainable development of agricultural producers; The proposal to systematize seasonal fluctuations by using a deterministic model and periodic characteristics by using Fourier series in production of agricultural commodities were used in practice by Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan (Act of Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan №04/022-661 of February 18, 2021). Using this proposal is very important in detecting seasonal fluctuations The proposal to develope scenarios for sustainable development of agricultural production processes and forecast measures of key indicators (volume of production) for 2021-2025 years based on multi-variant econometric models were used in practice by Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan (Act of Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan №04/022-661 of February 18, 2021). The results of this forecast served to develop forecast indicators of volume of agricultural production.
The structure and volume of the thesis. The dissertation consists of introduction, three chapters, conclusion, bibliography and appendices. Total volume of the dissertation includes 126 pages.