Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti "Ingliz tili va adabiyoti" kafedrasi katta o'qituvchisi Abidova Rohat Xudaybergenovnaning "Minnatdorchilik nutqiy aktining l
Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Respublikamizdagi oliy taʼlim muassasalari rektorlari qatori Urganch davlat universiteti rektori Abdullayev Baxrom Ismoilovichning ham xalqar
Urganch davlat universiteti Xorijiy Filologiya fakulteti "Ingliz tili va adabiyoti" kafedrasi o'qituvchis Baydjanova Iroda Abdullayevnaning "Zamonaviy jamiyatda ota - onalarning&nbs
Fizika kafedrasi dotsenti Yakubov Komiljon Ruzmetovich rahbarligida, tadqiqotchilar Qurbonov Davron Shavkatovich va Bazarbayev Rustam Baxramboyevichlar tomonidan "Quyosh panelining elek

A scientific seminar of the scientific thesis by Abidova Rohat Khudaibergenovna, senior lecturer of the Department of "English Language and Literature" of the Faculty of Foreign Philology of
SCIENTIFIC - METHODOLOGICAL SEMINAR
International recognition of the activities of the Rector of Urganch State University
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation recognized the international activity of Abdullayev Bakhrom Ismoilovich, Rector of Urganch State University, along with rectors of higher educa
Defence of the dissertation for Doctor of Philosophy on pedagogical sciences  (PhD) took place on the topic "Pedagogical mechanisms of increasing the spiritual and moral responsibility of pa
Under the leadership of Associate Professor of Physics Yakubov Komiljon Ruzmetovich, researchers Kurbanov Davron Shavkatovich and Bazarbayev Rustam Bakhramboyevich managed to obtain a patent for a uti