O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi haqida
O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi 1935-yilda tashkil qilingan. Kafedraga dotsent Salomat Matkarimova rahbarlik qilmoqda. Kafedrada bugungi kunda 19 nafar professor-o’qituvchi(fan doktori – 3 nafar(16%), fan nomzodi, доцент - 8 nafar(42%), PhD, katta o‘qituvchi - 2 (10%), PhD, o‘qituvchi - 1 (5%), o‘qituvchi - 5 (26%) faoliyat ko’rsatyapti. Kafedraning ilmiy salohiyati -74%. 560 nafar talaba tahsil olyapti. O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasida 1 ta ta’lim yo’nalishi: 5120100 - Filologiya va tillarni o’qitish: o‘zbek tili va 1 ta mutaxassislik 5A120101- Adabiyotshunoslik: o‘zbek adabiyoti bo’yicha bakalavr va magistrlar tayyorlanmoqda.
Xalqaro hamkorlik va chet ellar bilan ilmiy aloqalar bo’yicha ancha ishlar amalga oshirilgan. Jumladan, Turkiyaning Karabuk universiteti, Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasi, Ozarbayjon madaniyat Markazi, O‘zbekiston fanlar akademiyasi O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti va boshqa tashkilotlar bilan o’zaro ilmiy-pedagogik hamkorliklar mavjud. Kafedra professor-o’qituvchilari Bosh ilmiy metodik markaz(BIMM)da o’z malakalarini oshirib qaytdilar. So’nggi 10 yilda fakultet professor-o’qituvchilari tomonidan xorij, respublika va OTMda 800 dan ortiq ilmiy-uslubiy maqola e’lon qilindi, 40dan ortiq monografiya, 100 dan ortiq o’quv va o’quv-uslubiy qo’llanmalar nashr qilindi. Kafedra professor-o’qituvchilari va talabalari qator respublika va Xalqaro anjumanlarda, 2014 yil 21 dekabrda parlament saylovi, 2016 yil 4 dekabr O’zbekiston Respublikasi prezidenti saylov oldi va saylov jarayonlarida faol qatnashdi.
Kafedrada 2ta ilmiy yo‘nalishda ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda: Adabiyotshunoslik – “O‘zbek adabiyotshunosligining dolzarb muammolari”, Folklorshunoslik – “O‘zbek folklorshunosligining dolzarb muammolari”. Fakultet o’qituvchilarining samarali mehnatlari natijasida fakultet talabalari ham bir qancha yutuqlarni qo’lga kiritishdi va kiritishda davom etishmoqda. Jumladan, Dilshod G‘ayipov, Is’haqjon Ismailov, Nasiba Sabirova, Hikmat Yusupov, Akbar Otaboyev – O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat stipendiyasi bilan taqdirlandilar, Nazokat Bobojonova(2008), Rayhon Ro‘zmetova(2010), Shahnoza Aqmanova(2011), Yodgor Xudayberganov(2021)larning qilgan ilmiy izlanish va yutuqlari davlatimiz tomonidan munosib baholanib Navoiy nomidagi davlat sitipendiyasi bilan taqdirlandilar. Fakultet talabalari tomonidan yaratilgan badiiy asarlar ham O‘zbekistan Yozuvchilar uyushmasi tomonidan taqsinga sazovor bo’lib kelayotgani ayniqsa quvonarlidir.
2021-2022-o’quv yilida yangi - O‘zbek tili va adabiyoti ta’lim yo’nalishining ochilishi rejalashtirilmoqda. Bu yangi yo’nalishning ochilishi fakultetning obro‘sini yanada oshiradi va malakali yetuk kadrlar yetkazib berish ishiga samarali ta’sir ko‘rsatadi.

Узбекский литература
Кафедра узбекского языка и литературы была создана в 1935 году. Кафедру возглавляет Маткаримова Саломат Кузиевна - доцент, кандидат филологических наук. В текущем учебном году на кафедре осуществляют свою деятельность 19 человек (из них 16 числятся в основном штате, количество женщин - 13 (68 %)). Докторов наук, профессоров – 3(16%), кандидатов наук, доцентов - 8 (42 %), PhD, старших преподавателей - 1 (5 %), PhD, ассистентов - 2 (10 %), ассистентов - 5 (26 %). Научный потенциал кафедры -74 %. В настоящее время обучаются 560 студентов. В кафедре Узбекском язык и литература готовятся 1 направление образовании: Филология и преподавание языка: узбекский язык и 1 специальность Литературоведение: узбекская литература - бакалавров и магистров.
Многое сделано по международному сотрудничеству и научным контактам с зарубежными странами, в том числе: научно-педагогическое сотрудничество с университетом Карабук Турции, Национальной академией наук Азербайджана, культурным центром Азербайджана, Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы, Институт узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан и другие организации. Ведущие преподаватели кафедры принимают деятельной участие в работе международных научно-практических конференций и проводимых в республиканском масштабе. В частности, в этой связи следует отметить научную деятельность таких преподавателей кафедры, как проф.Сафарбой Рузимбаев, доцентов: Саломат Маткаримова, Дилшод Гаипов, Санъатбек Сариев, Бекпошша Рахимова, Манзура Пирназарова, опубликовавших свои выступления в авторитетных изданиях США, России, Украины, Чехии, Азербайджана и Узбекистана.
Профессора и преподаватели кафедры повысили квалификацию в Научно-методическом центре. Знания, приобретенные преподавателями кафедры в период повышения квалификации, активно внедряются в учебный процесс: на их основе разрабатываются новые рабочие программы, тексты лекций, задания к самостоятельной работе студентов и контрольные вопросы, создается база новой научной тематики.
Научно-исследовательская деятельность осуществляется на кафедре по двум направлениям: Литературовведение - «Актуальные проблемы узбекского литературовведение», Фольклористика - «Актуальные проблемы узбекского фольклора». Четко налажено проведение научно-методических семинаров, в работе которых активно участвуют, помимо преподавателей, магистранты и одаренные студенты отделения. За последние годы опубликовано более 800 научных статей (из них свыше десяти - в престижных зарубежных изданиях), изданы более 40 монографии и более 100 учебно-методических пособия. Профессора и преподаватели кафедры приняли участие в Международной конференции, парламентских выборах 21 декабря 2014 года. В результате эффективной работы преподавателей факультета студенты добились определенных успехов и продолжают набирать их. Дилшод Гаипов, Исхакжон Исмаилов, Насиба Сабирова, Хикмат Юсупов, Акбар Отабоев были награждены Государственным стипендии Президента Узбекистана. Назокат Бободжонова(2008), Райхон Розметова(2010), Шахноза Акманова(2011), Ёдгор Худайберганов(2021) отмечены государственным стипендии им. Навои.
В 2021-2022 годах на филологическом факультете планируется открыть новое направление - узбекский язык и литература. Открытие этого нового направления еще больше повысит репутацию факультета на национальном уровне.