O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-iyundagi "2021/2022 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari to‘g‘risida"gi PQ-5157-sonli qaroriga asosan, bugungi kunda respublikamizning barcha oliy taʼlim muassasalarining qabul kvotalari keskin oshdi. Shu jumladan, Urganch davlat universitetida ham 2021/2022 o‘quv yilida qabul ko‘rsatkich 4,2%ga oshirildi. Shu munosabat bilan ayrim fakultetlar vaqtinchalik ijara binolarga koʻchirildi.
Xususan, yuqoridagi postda tilga olingan Xorijiy filologiya fakultetida ham talabalar sonining nisbatan oshganligi barchamizga ma’lum. Bosh binoda oʻquv auditoriyalari yetishmaganligi sababli Urganch qurilish kolleji binosining o‘quv auditoriyalari vaqtincha ijaraga olinib, fakultet talabalarining bir qismiga dars mashg‘ulotlari olib borilmoqda. Xorijiy filologiya fakulteti talabalariga ajratilgan auditoriyalar dars mashg‘ulotlari olib borish uchun barcha talablarga javob beradi.
“Yoshlarni qo'llab-quvvatlash” telegram kanalining 2021-yil 7-dekabrdagi “Poytaxda ham, shaharda ham, viloyatda ham, tumanda ham, xullas butun Respublika bo'ylab barcha davlat OTMlarida fakultetga qarab kontrakt miqdorlari bir xil. Lekin nega barchasida sharoit har xil?” sarlavhasi ostida berilgan ma’lumotlar aslida rasmda koʻringanidek emas.
Bu postdagi berilgan suratlar kollejning aslida foydalanilmaydigan xonalari bo‘lib, fakultet talabalari o‘qiydigan auditoriyalarga hech qanday aloqasi yo‘q.
Bugungi kunda Urganch davlat universitetida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Maʼlumot oʻrnida shuni maʼlum qilamizki, oʻquv auditoriyalarining yetishmovchiligini bartaraf etish maqsadida universitetning Urganch shahar Hamid Olimjon ko‘chasida joylashgan hududida 7 ta qavatli 2000 o‘ringa mo‘ljallangan yangi o‘quv binosi qurish ishlari boshlandi. Yangi o‘quv binosini qurib foydalanishga topshirish 2022-2023 o‘quv yiliga mo‘ljallangan.
Qolaversa, Urganch shahar Gurlan ko‘chasida zamonaviy talablar asosida Axborot resurs markazi bunyod etilmoqda. Urganch tumani Mustaqillik ko‘chasida 776 o‘rinli o‘quv binosini kapital rekonstruksiya qilish rejasi ishlab chiqildi. Ushbu hududdagi 600 o‘rinli talabalar turar joyini rekonstruksiya qilish hamda Urganch shahar Gurlan ko‘chasidagi Texnika fakulteti o‘quv binosini kapital ta’mirlash va shu hududda 2 ta yangi sport maydoncha qurish rejalashtirilmoqda.
Bularning barchasi universitetni har tomonlama yuksaltirish, talabalar chuqur bilim olishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, zamonaviy moddiy-texnik baza bilan ta’minlash, yuksak ilmiy salohiyatli kadrlarni tayyorlashga qaratilganligi bilan ahamiyatlidir.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ОБРАЩЕНИЕ
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2021 года № ПП-5157 «О параметрах государственного порядка приема в высшие учебные заведения Республики Узбекистан в 2021/2022 учебном году», сегодня резко увеличились квоты приема во все высшие учебные заведения республики. В частности, прием в Ургенчский государственный университет в 2021/2022 учебном году увеличился на 4,2%. В связи с этим были временно арендованы некоторые факультеты.
В частности, все мы знаем, что количество студентов факультета иностранной филологии, упомянутых в упомянутом посте, увеличилось. Из-за отсутствия учебных помещений в главном корпусе временно сданы в аренду учебные помещения здания Ургенчского строительного техникума и проходят обучение некоторые студенты факультета. Аудитории для студентов факультета иностранной филологии соответствуют всем требованиям к обучению.
По данным телеграм-канала «Поддержка молодежи» от 7 декабря 2021 года, сумма договоров одинакова в столице, в городе, в области, в районе, короче во всех государственных вузах страны в зависимости от на факультете. Но почему они все разные? » Информация, представленная под заголовком, на самом деле не такая, как показано на рисунке.
Фотографии в этом посте на самом деле представляют собой неиспользуемые помещения колледжа и не имеют ничего общего с аудиториями, в которых учатся студенты факультета.
В Ургенчском государственном университете ведется большая работа. Напомним, что с целью устранения дефицита аудиторий на территории университета, расположенного на улице Хамида Олимжона в Ургенче, началось строительство нового 7-этажного корпуса на 2000 мест. Строительство и ввод в эксплуатацию нового здания школы запланированы на 2022-2023 учебный год.
Кроме того, в Ургенче строится Информационно-ресурсный центр на улице Гурлана. Разработан план капитальной реконструкции учебного корпуса на 776 мест на улице Мустакиллик в Ургенчском районе. В районе планируется реконструировать общежитие на 600 мест, капитально отремонтировать здание технического факультета на улице Гурлана в Ургенче и построить в районе две новые спортивные площадки.
Все это важно тем, что направлено на совершенствование вуза по всем параметрам, создание благоприятных условий для получения студентами углубленных знаний, обеспечение современной материально-технической базы, подготовку высококвалифицированных кадров.