Xabaringiz bor, kuni kecha Prezident Sh.Mirziyoyev tomonidan oliy taʼlim sohasini yanada isloh qilishga qaratilgan 2 ta muhim hujjat imzolandi. Bular “Davlat oliy taʼlim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” hamda “Davlat oliy taʼlim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini taʼminlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarorlaridir.
Bugun, 2021-yilning 25-dekabr sanasida Urganch davlat universitetida oʻtkazilgan matbuot anjumani aynan ushbu qarorlarning mazmun-mohiyatini universitet talaba-yoshlari hamda keng jamoatchilikka yetkazish maqsadida oʻtkazildi.
Mazkur matbuot anjumani universitet rektori Baxrom Abdullayev ishtirokida oʻtkazilib, unda viloyatdagi OAVlari xodimlari, jurnalist va blogerlar, universitet talaba-yoshlari qatnashdilar.
Anjumanda rektor Baxrom Abdullayev Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat oliy ta’lim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” hamda “Davlat oliy ta’lim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi qarorlarining mazmun-mohiyati haqida batafsil maʼlumotlar berdi.
Jumladan, 2022-yil 1-yanvardan boshlab 35 ta yetakchi davlat oliy ta’lim muassasalariga beriladigan vakolatlar, jumladan, ta’lim xizmatlari bozoridagi talabni inobatga olgan holda to‘lov-kontrakt asosida o‘qitish qiymatini belgilashi, talabalarning to‘lov-kontrakt mablag‘larini to‘lash muddatlarini belgilashi va uzaytirishi, o‘z mablag‘lari hisobidan talabalar uchun stipendiya va grantlar ajratishi, qaror bilan moliyaviy mustaqillik berilayotgan davlat oliy ta’lim muassasalarida tashkil etiladigan kuzatuv kengashlarining 10 ta vakolati belgilab berilgani va moliyaviy mustaqillik berilgan oliy ta’lim muassasalari qator imtiyozlarga egaligi haqida izohlab berdi.
Shuningdek, kelgusida Urganch davlat universiteti oʻz oldiga qoʻygan maqsad va rejalari, talabalar uchun yaratiladigan qulayliklar haqida ham maʼlumotlar berildi.
Matbuot anjumanida jurnalist va blogerlar, talabalar bergan savollariga rektor B.Abdullayev tomonidan batafsil javob berildi.

Состоялась пресс-конференция на тему «Новые реформы в сфере: комментарий к Указу Президента «О мерах по обеспечению финансовой самостоятельности государственных высших учебных заведений»
Как известно, вчера Президент Мирзиёев подписал два важных документа, направленных на дальнейшее реформирование сферы высшего образования. Это постановления «О мерах по обеспечению финансовой самостоятельности государственных высших учебных заведений» и «О дополнительных мерах по обеспечению академической и организационно-управленческой самостоятельности государственных высших учебных заведений».
Сегодня, 25 декабря 2021 года, в Ургенчском государственном университете состоялась пресс-конференция для информирования студентов университета и широкой общественности о содержании этих решений.
В пресс-конференции принял участие ректор вуза Бахром Абдуллаев, на которой присутствовали представители региональных СМИ, журналисты и блогеры, студенты вуза.
Ректор Бахром Абдуллаев представил Президенту Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению финансовой независимости государственных высших учебных заведений» и «Дополнительные меры по обеспечению академической и организационно-управленческой самостоятельности государственных высших учебных заведений». решений
В частности, с 1 января 2022 года полномочия 35 ведущих государственных высших учебных заведений, в том числе по определению стоимости обучения на платной основе с учетом спроса на рынке образовательных услуг, определять и продлить сроки выплаты средств, выделить стипендии и гранты для студентов за свой счет, установить 10 полномочий наблюдательных советов, которые должны быть созданы в государственных высших учебных заведениях, где предоставляется финансовая независимость, и предоставить финансовую независимость. Образовательные учреждения имеют ряд преимуществ.
Также была предоставлена   информация о будущих целях и планах Ургенчского государственного университета и объектах, которые будут созданы для студентов.
На пресс-конференции на вопросы журналистов, блогеров и студентов подробно ответил ректор Б.Абдуллаев.