Korrupsiya har qanday davlat va jamiyatning siyosiy-iqtisodiy rivojlanishiga jiddiy putur yetkazadi, davlatning konstitutsiyaviy asoslarini va qonun ustuvorligini zaiflashtiradi, pirovardida inson huquq va erkinliklarining poymol boʻlishiga olib keladi. Bugungi kunda mamlakatimizda korrupsiyaviy jinoyatlarni oldini olish, unga qarshi kurashish va chek qoʻyishga qaratilgan izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Urganch davlat universitetida ham bu borada qator tizimli ishlar yoʻlga qoʻyilgan.
Joriy yil 22-iyun kuni Urganch davlat universiteti Ta'lim sifatini nazorat qilish bo'limi boshlig'i K.Babadjonov, rektor maslahatchisi R.Sharipov, Korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens nazorat” bo‘limi boshligʻi H.Shihovalardan iborat ishchi guruh Texnika fakulteti professor-oʻqituvchilari bilan uchrashuv oʻtkazdilar.
Korrupsion holatlarni oldini olishga qaratilgan qonun va qonunosti hujjatlari, “Halollik vaksinasi” tamoyili asosida muntazam ravishda korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar toʻqnashuvi, yangi qonun hujjatlari mazmun-mohiyati haqida maʼlumotlar berdilar.
Bu kabi tadbirlarni oʻtkazishdan maqsad – yangi qonun hujjatlarining mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish bilan bir qatorda, yurtimizda korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda boʻlish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bu jarayonlarda jamoatchilik ishtirokini kengaytirishda muhim oʻrin egallaydi.

Коррупция серьезно подрывает политическое и экономическое развитие любого государства и общества, ослабляет конституционные основы государства и правопорядка, в конечном итоге приводит к нарушению прав и свобод человека. Сегодня в стране принимаются последовательные меры по предотвращению, пресечению и пресечению коррупции. В частности, в Ургенчском государственном университете проводится ряд системных мероприятий в этом направлении.
22 июня состоялась рабочая группа в составе К.Бабаджанова, начальника отдела контроля качества образования Ургенчского государственного университета, Р.Шарипова, советника ректора, Х.Шиховой, начальника отдела противодействия коррупции «Комплаенс-контроль». с профессорами и преподавателями Технического факультета.
Акты законодательства, направленные на предотвращение коррупции, борьбу с коррупцией, конфликт интересов, содержание нового законодательства на основе принципа «Халоллик ваксинаси» предоставлялись на регулярной основе.
Целью подобных мероприятий является не только информирование широкой общественности о содержании нового законодательства, но и создание среды нетерпимости к коррупции в стране, резкое снижение коррупции в сфере государственного управления и расширение участия общественности в этих процессах.