Korrupsiya har qanday davlat va jamiyatning siyosiy-iqtisodiy rivojlanishiga jiddiy putur yetkazadi, davlatning konstitutsiyaviy asoslarini va qonun ustuvorligini zaiflashtiradi, pirovardida inson huquq va erkinliklarining poymol boʻlishiga olib keladi. Bugungi kunda mamlakatimizda korrupsiyaviy jinoyatlarni oldini olish, unga qarshi kurashish va chek qoʻyishga qaratilgan izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Urganch davlat universitetida ham bu borada qator tizimli ishlar yoʻlga qoʻyilgan.
Joriy yil 22-iyun kuni Urganch davlat universiteti Ta'lim sifatini nazorat qilish bo'limi boshlig'i K.Babadjonov, rektor maslahatchisi R.Sharipov, Korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens nazorat” bo‘limi boshligʻi H.Shihovalardan iborat ishchi guruh Texnika fakulteti professor-oʻqituvchilari bilan uchrashuv oʻtkazdilar.
Korrupsion holatlarni oldini olishga qaratilgan qonun va qonunosti hujjatlari, “Halollik vaksinasi” tamoyili asosida muntazam ravishda korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar toʻqnashuvi, yangi qonun hujjatlari mazmun-mohiyati haqida maʼlumotlar berdilar.
Bu kabi tadbirlarni oʻtkazishdan maqsad – yangi qonun hujjatlarining mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish bilan bir qatorda, yurtimizda korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda boʻlish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bu jarayonlarda jamoatchilik ishtirokini kengaytirishda muhim oʻrin egallaydi.

Corruption seriously undermines the political and economic development of any state and society, weakens the constitutional foundations of the state and the rule of law, and ultimately leads to the violation of human rights and freedoms. Today, the country is taking consistent measures to prevent, combat and curb corruption. In particular, Urgench State University has a number of systematic measures in this direction.
On June 22, a working group consisting of K.Babadjanov, Head of the Education Quality Control Department, Urgench State University, R.Sharipov, Rector's Adviser, H.Shihova, Head of the Department of Anti-Corruption "Compliance Control", met with Technical Faculty's professors and teachers.
The meeting focused on improving the quality of education, adherence to ethical and disciplinary rules, the development of students' knowledge and language skills, the prevention of corruption risks, the creation of an environment of uncompromising anti-corruption among students and the university. They discussed in detail issues such as expanding public participation.
Legislative acts aimed at preventing corruption, the fight against corruption, conflicts of interest, and the content of the new legislation on the basis of the principle of "Halollik vaksinasi" provided information on a regular basis.
The purpose of such events is not only to inform the general public about the content of the new legislation, but also to create an environment for intolerance of corruption in the country, to drastically reduce corruption in public administration and expand public participation in these processes.