Tadbirni Urganch Davlat Universiteti rektori Аbdullaev Baxrom Ismoilovich kirish so’zi bilan ochib berdi va tadbir ishtiroqchilarini mehmonlar bilan tanishtirdilar.
Oblomuradov Narzullo Naimovich - Oʼzbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʼmitasi raisi Konstitutsiyaviy islohotlаrni tаrgʼib qilish vа keng jаmoаtchilikning tаkliflаrini oʼrgаnish bo’yicha o’z fikirlarini bayon qildilar.
Kamol Komilovich Jumaniyozov – Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Oʼzbekiston Ekologik partiyasi Markaziy Kengashi Ijroiya qoʼmitasi rais oʼrinbosarining Yangilаnyotgаn konstitutsiyadа ekologik kаfoаtlаr ifodаsi mavzusida nutq qildilar.
Keyingi masala bo’yicha Masharipov Аdamboy Аtanazarovich - Urganch Davlat Universiteti, Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi, dotsenti konstitutsiyani tаkomillаshtirish dаvr tаlаbi mavzusida gapirdilar.
Tadbir qizg’in savol javoblarga bo’y tarzda o’tkasildi. O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaga o’zgartish va qo’shimchalar bo’yicha quyidagilarni taklif qildilar: Ta’lim tizimida ekologiya fanining barcha qurslarida ekologik bilimlarni shakllantirish majburiyligini kiritish. O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyagnbing 50-54-55-100- moddalariga o’zgartish bo’yicha takliflar kiritildi.

The event was opened by the rector of Urgench State University Abdullaev Bakhrom Ismoilovich, and the participants of the event were introduced to the guests.
Oblomuradov Narzullo Naimovich - Chairman of the State Committee for Ecology and Environmental Protection of the Republic of Uzbekistan expressed his opinion on the promotion of constitutional reforms and the study of proposals from the general public.
Kamol Komilovich Jumaniozov - Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Deputy Chairman of the Executive Committee of the Central Council of the Ecological Party of Uzbekistan spoke on the expression of environmental guarantees in the updated constitution.
In the next issue, Masharipov Adamboy Atanazarovich, Associate Professor of the Department of Ecology and Life Safety, Urgench State University, spoke on the topic of the urgent need to improve the constitution.
The event was held in the form of tense questions and answers. The following amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan were proposed: Introduce the obligatory formation of environmental knowledge in all courses of environmental sciences in the education system. Proposals have been made to amend Articles 50-54-55-100 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.