Tadbirni Urganch Davlat Universiteti rektori Аbdullaev Baxrom Ismoilovich kirish so’zi bilan ochib berdi va tadbir ishtiroqchilarini mehmonlar bilan tanishtirdilar.
Oblomuradov Narzullo Naimovich - Oʼzbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʼmitasi raisi Konstitutsiyaviy islohotlаrni tаrgʼib qilish vа keng jаmoаtchilikning tаkliflаrini oʼrgаnish bo’yicha o’z fikirlarini bayon qildilar.
Kamol Komilovich Jumaniyozov – Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Oʼzbekiston Ekologik partiyasi Markaziy Kengashi Ijroiya qoʼmitasi rais oʼrinbosarining Yangilаnyotgаn konstitutsiyadа ekologik kаfoаtlаr ifodаsi mavzusida nutq qildilar.
Keyingi masala bo’yicha Masharipov Аdamboy Аtanazarovich - Urganch Davlat Universiteti, Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi, dotsenti konstitutsiyani tаkomillаshtirish dаvr tаlаbi mavzusida gapirdilar.
Tadbir qizg’in savol javoblarga bo’y tarzda o’tkasildi. O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaga o’zgartish va qo’shimchalar bo’yicha quyidagilarni taklif qildilar: Ta’lim tizimida ekologiya fanining barcha qurslarida ekologik bilimlarni shakllantirish majburiyligini kiritish. O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyagnbing 50-54-55-100- moddalariga o’zgartish bo’yicha takliflar kiritildi.

Мероприятие открыл ректор Ургенчского государственного университета Абдуллаев Бахром Исмоилович, и гостям были представлены участники мероприятия.
Обломурадов Нарзулло Наимович – Председатель Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан высказал свое мнение о продвижении конституционных реформ и изучении предложений от широкой общественности.
Камол Комилович Джуманиозов – депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, заместитель председателя Исполнительного комитета Центрального совета Экологической партии Узбекистана выступил на тему выражения экологических гарантий в обновленной конституции.
В следующем выпуске выступил Машарипов Адамбой Атаназарович – доцент кафедры экологии и безопасности жизнедеятельности Ургенчского государственного университета на тему актуальной потребности в совершенствовании конституции.
Мероприятие прошло в форме напряженных вопросов и ответов. Предлагались следующие изменения и дополнения в Конституцию Республики Узбекистан: Ввести обязательность формирования экологических знаний по всем курсам экологических наук в системе образования. Внесены предложения о внесении изменений в статьи 50-54-55-100 Конституции Республики Узбекистан.