Qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va ularning huquqlarini amalga oshirishga ko'maklashish maqsadida butun dunyo hamjamiyati 11-oktabrni “Xalqaro qizlar kuni” sifatida nishonlaydi. Ushbu sana munosabati bilan bugun Urganch davlat universitetida bayram tadbiri oʻtkazildi.
Tadbirga universitet rahbariyati, professor-oʻqituvchilari hamda barcha fakultetlaridan talaba-qizlar jam boʻldi. UrDU Yoshlar masalalari, ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori Sanjar Davletov tadbirni ochib berar ekan, yurtimizda qizlarga bo‘lgan e’tibor, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash masalasi ustuvorlik qilayotgani, ayniqsa, taʼlim sohasidagi islohotlarga toʻxtaldi. Talaba-qizlarni bayam bilan samimiy qutladi.
Tadbir avvalida rahbar xodimlar, universitetda uzoq yillardan buyon faoliyat olib borayotgan faxriy ustozlarning tabrik soʻzlari tinglandi. Soʻzga chiqqanlar tomonidan mamlakatimizda qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ta’lim olish va kasb-hunar o‘rganish imkoniyatlarini kengaytirish, bandligini ta’minlash va ijtimoiy faolligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar eʼtirof etildi.
Ayniqsa, universitetimizga AQSHdan kelib, talabalarga saboq berayotgan E Vivianna Marcelning chiqishi barchada katta qiziqish uygʻotdi.
Bayramning badiiy qismida qizlarni madh etuvchi kuy va qo‘shiqlar yangradi, sahna koʻrinishlari ijro etildi. UrDU akademik litseyi iqtidorli o‘quvchilarining chiqishlari bayram davrasiga yanada fayz kiritdi.

Мировое сообщество отмечает 11 октября как «Международный день девочек», чтобы расширить возможности девочек и помочь им реализовать свои права. В связи с этой датой сегодня в Ургенчском государственном университете состоялось торжественное мероприятие.
В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, студенты всех факультетов. Санжар Давлетов, первый проректор по работе с молодежью, духовно-просветительской работе УрГУ, открывая мероприятие, сказал, что в нашей стране внимание к девушкам и их всесторонняя поддержка являются приоритетными, особенно реформы в сфере образования. Он тепло поприветствовал студентов.
В начале мероприятия прозвучали поздравительные слова от руководящего состава и преподавателей-ветеранов, много лет работающих в университете. Выступившие признали ту работу, которая проводится в нашей стране по всемерной поддержке девушек, расширению их возможностей получения образования и профессионального обучения, обеспечению их занятости и повышению их социальной активности.
Особенно всех заинтересовало выступление Э. Вивианна Марсель, которая приехала в наш университет из США и преподает студентам.
В художественной части праздника звучали наигрыши и песни в честь девушек, разыгрывались сценки. Выступления талантливых учащихся академического лицея УрГУ сделали праздник еще более ярким.