Ma’lumki, keyingi yillarda maktab, mahalla va oliy ta’lim muassasasi hamkorligi samarali yo‘lga qo‘yildi. Yoshlarga chuqur ta’lim berish, ilmiy iqtidorlarini kamol toptirish orqali saviyasini, dunyoqarashini yuksaltirish, kelajakda yaxshi kasb egalari boʻlishlari uchun sharoitlar yaratishga ham katta e’tibor qaratilgan. Bu borada maktablarga oliy taʼlim muassasalari yelkadosh boʻlmoqda.
Bugungi kunda Urganch davlat universiteti jamoasi ham mahallalardagi yoshlarning, maktab о‘quvchilarining bо‘sh vaqtlarini unumli oʻtkazishlari uchun ularning qiziqishlaridan kelib chiqqan holda turli fan toʻgaraklarini tashkil qilgan.
Xususan, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari "Jaloladdin Manguberdi" mahallasida kam ta'minlangan oila farzandlari uchun "Rus tili va adabiyoti" to'garagini yo'lga qo'ygan bo'lib, mahalla yoshlari bu imkoniyatda unumli foydalangan holda, dars mashgʻulotlariga katta qiziqish bildirmoqdalar.

Известно, что в последующие годы сотрудничество между школой, микрорайоном и вузом было эффективно налажено. Большое внимание уделяется всестороннему обучению молодежи, повышению ее уровня и кругозора путем развития ее научных талантов, созданию условий для того, чтобы она в будущем стала хорошим профессионалом. В связи с этим высшие учебные заведения оказывают поддержку школам.
Сегодня коллектив Ургенчского государственного университета организовал различные кружки науки по интересам, чтобы молодежь районов и школьники могли продуктивно проводить свободное время.
В частности, профессора и преподаватели Филологического факультета открыли кружок «Русский язык и литература» для детей из малообеспеченных семей микрорайона «Джалоладдин Мангуберди», а молодежь микрорайона воспользовалась этой возможностью и проявила большой интерес на уроках.
В частности, профессора и преподаватели Филологического факультета открыли кружок «Русский язык и литература» для детей из малообеспеченных семей микрорайона «Джалоладдин Мангуберди», а молодежь микрорайона воспользовалась этой возможностью и проявила большой интерес на уроках они говорят.