Bugun, 16-dekabr kuni Turkiyaning hamkor Ege universiteti bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda Ege universitetining Fan fakulteti dekani, professor-o‘qituvchilari hamda hozirgi kunda Ege universitetida malaka oshirayotgan universitetimizning professor-o’qituvchilari hamda UrDU “Biologiya”, “Kimyo”, “Fizika”, “Matematika” kafedra mudirlari va Xalqaro hamkorlik bo‘limi xodimlari qatnashdilar.
Uchrashuv davomida ikki ta’lim muassasasii o‘rtasidagi akademik va madaniy aloqalarni yanada rivojlantirish, ta’lim va tadqiqot faoliyatini olib borish, malaka oshirish hamda professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar va talabalar almashinuvini rag‘batlantirish, "Orhun Exchange Program" va "Mevlana Exchange Program" dasturlari asosida professor-o‘qituvchilar bilan ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ilmiy konferensiyalar va seminarlar tashkil qilish yuzasidan takliflar berildi.
Shuningdek, Ege universitetining professor-o’qituvchilarini 2022/2023 yil bahorgi semestr o’quv jaroyonlariga jalb qilish bo'yicha muzokaralar ham olib borildi.

Сегодня, 16 декабря, состоялась встреча с турецким партнером Эгейским университетом. На встрече декан факультета Естественных наук Эгейского университета, профессора и преподаватели нашего университета, которые в настоящее время проходят обучение в Эгейском университете, а также заведующие кафедрами «Биология», «Химия», «Физика», участвовали сотрудники кафедры «Математика» и международного сотрудничества УрГУ.
В ходе встречи было обсуждено дальнейшее развитие академических и культурных связей между двумя учебными заведениями, проведение образовательной и научно-исследовательской деятельности, повышение квалификации и стимулирование обмена профессорами, исследователями и студентами на основе «Программы обмена Орхун» и «Программы обмена Мевлана». «Внесены предложения наладить научное сотрудничество с профессорами и преподавателями, организовать научные конференции и семинары.
Также были проведены переговоры о привлечении профессоров и преподавателей Эгейского университета в весенний семестр 2022/2023 гг.