Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-iyuldagi PQ-270-son qaroriga koʻra, oktabr oyining 1-haftasi mamlakatimizda “Siyosiy qatagʻonlarni yod etish haftaligi” deb e'lon qilindi. Shu munosabar bilan bugun Urganch davlat universitetida Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi Xorazm viloyati bo'limi hamda universitet tuzilmasidagi “Qatag'on qurbonlari xotirasi” muzeyi bilan hamkorlikda "Tarixiy xotira, ma'naviy va ruhiy tarbiya - Yangi O'zbekiston poydevori" mavzusida xotira kechasi tadbiri o'tkazildi. Unda viloyatimizning bir guruh nuroniylari, universitet professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi. Tadbirni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev ochib berib, Turkiston va uning ajralmas bo'lagi jadidchilik haqida fikr yuritib, qatagʻon qurbonlarini yod etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida toʻxtaldi.
Tadbirda Ma'naviyat va ma'rifat markazi Xorazm viloyati bo'limi rahbari B.Abdrimov, muzey direktori Y.Rahmonova, qatagʻon qurboni Oxun bobo avlodi Atajon eshon Abdurahim xoji hamda Viloyat IIB boshqarmasi maslahatchisi, polkovnik, qatag'on qurbonlari taqdiqotchisi R.Rahimovlar so'zga chiqib, Vatan ozodligi uchun kurashgan xalqimiz fidoyilari hayoti xususida so‘z yuritdilar. Ziyolilarning qatag‘on qilinishi sabablari va oqibatlari, bugungi dorilomon kunlarga erishishda ularning hissasi hamda qatag‘onga uchragan yurtdoshlarimiz nomini oqlash, xotirasini abadiylashtirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli xayrli ishlar e’tirof qilindi. Jadidchilik harakatining kelib chiqishi va uning namoyondalari haqida o'z fikrlarini aytishdi.

According to the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-270 dated July 19, 2024, the 1st week of October was declared the "Week of Remembrance of Political Repressions" in our country. In this regard, today at the Urgench State University a commemorative night event on the topic "Historical memory and spiritual education - the foundation of New Uzbekistan" was held in cooperation with the Khorezm Regional Department of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment and the "Memorial of Repression Victims" museum within the university structure. A group of luminaries of our region, professors and teachers of the university and students took part in it. Rector of Urgench State University B.Abdullayev opened the event, spoke about Turkestan and its integral part of Jadidism, and talked about the work being done to commemorate the victims of repression.
The head of the Khorezm regional branch of the Center for Spirituality and Enlightenment - B. Abdrimov, director of the museum - Y.Rahmonova, a descendant of the victim of the repression Oxun bobo - Atajon Eshon Abdurahim Khoji, and the adviser of the regional intelligence department, colonel, critic of the victims of repression - R. Rahimov attended in the event. They spoke about the life of the devotees of our people who fought for the freedom of the Motherland. The reasons and consequences of the repression of intellectuals, their contribution to the achievement of today's medical days, and the large-scale good works carried out to vindicate the name and perpetuate the memory of our compatriots who were repressed were recognized. They expressed their opinions about the origin of the Jadidism movement and its manifestations.