Urganch Davlat Universiteti Xorijiy filologiya fakulteti " Ingliz tili va adabiyoti" kafedrasida 2024-yil 20- noyabr kuni 447-xonada navbatdagi ilmiy-nazariy seminar bo'lib o'tdi.
Ilmiy-nazariy seminarda "Ingliz tili va adabiyoti" kafedrasi professor-o'qituvchilari qatnashdilar.
Seminarda " Ingliz tili va adabiyoti" kafedrasi stajyor-o'qituvchisi Anvarova Sabohatning  "Stilistikada register: tilda register tushunchasi” mavzusidagi ilmiy-nazariy seminari  bo‘lib o‘tdi. Mavzuga doir ma'ruza tinglandi.Shundan so'ng kafedra professor-o'qituvchilari mavzu bo'yicha o'z fikr-mulohazalarini bildirib o'tdilar.
Kafedra ilmiy-nazariy seminarlarining tashkil etilishi va dolzarb mavzular muhokamasi yosh mutaxassislar uchun yanada foydali bo'lishi ta'kidlab o'tildi.

On November 20, 2024, the next scientific-theoretical seminar was held in room 447 at the Department of "English Language and Literature" of the Faculty of Foreign Philology at Urgench State University.
The scientific-theoretical seminar was attended by the professors and teachers of the "English Language and Literature" department.
At the seminar, a scientific-theoretical seminar on the topic "Register in Stylistics: The Concept of Register in Language" was held by Anvarova Sabohat, a trainee teacher from the Department of English Language and Literature. A lecture on the topic was listened to.
After that, the professors and teachers of the department shared their thoughts and opinions on the topic.
The organization of scientific-theoretical seminars and the discussion of relevant topics were emphasized as being even more beneficial for young specialists.