Kafedra ilmiy ishlari
“Turizm va mehmonxona xo`jaligini boshqarish” кафедрасида “Innovatsion iqtisodiyot sharoitida xizmatlar sohasi raqobatbardoshligini oshirish tendentsiyalari”, “Zamonaviy tendentsiyalar asosida turizm sohasini barqaror rivojlantirishning dolzarb masalalari” yo`nalishlarida ilmiy izlanishlar olib borilmoqda Olingan ilmiy natijalar Respublika va xorijning nufuzli jurnallarida chop qilindi.
Hisobot yilida kafedraning ilmiy salohiyati 20,6% (asosiy shtatda 17,6%) ni tashkil qildi. Kafedrada professor-o`qituvchilarni ilmiy salohiyatini oshirish bo`yicha reja asosida izchil ravishda chora tadbirlar olib borilmoqda. 2021 yilda 1 nafar professor-o`qituvchi fan doktori, 11 nafar professor-o`qituvchi falsafa doktori ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishlari bo`yicha ilmiy tadqiqotlar olib bordilar. 1 nafar professor-o`qituvchi doktoranturada, 6 nafari tayanch doktoranturada, 4 nafari mustaqil tadqiqotchi sifatida va 1 nafar professor-o`qituvchi stajor-tadqiqotchi sifatida tahsil olmoqda.
Kafedraning 4 nafar professor-o`qituvchisi Saidmamatov Olimjon Aminboy o`g`li boshchiligida Amerika elchixonasining “UNICEN” dasturi bo`yicha “Developing MOOC on Ecotourism of Uzbekistan” nomli granti bo`yicha faoliyat olib bordi. Ilmiy grantning umumiy moliyalashtirish hajmi 7670 AQSH dollarini tashkil qiladi. Ilmiy grant bo`yicha elektron darslik yaratildi va EdX platformasiga joylandi: https://edx.cakn.online/courses/course-v1:ursu+uz-ecotourism+2021C2/about
10.10.2021. Kafedra jamoasi YUNESKO tashkilotining 2020-2021-yillar uchun Qatnashuv dasturi tanlovida “Orol boʻyi mintaqasida ayollarning ishbilarmonlik faolligini oshirish va ekoturizm yoʻnalishida daromad olish imkoniyatlari” nomli loyiha bilan g`olib bo`ldi. Ushbu loyiha Orol bo`yi hududlarida turizm ko`nikmalarini oshirish uchun mo`ljallangan va 2022-yil amalga oshirilishi kutilyapti.
“Turizm va mehmonxona xo`jaligini boshqarish” kafedrasi professor o’qituvchilari muntazam ravishda Respubliklamizda o`tkazilgan inovatsion g’oyalar tanlovlarida faol qatnashib kelmoqdalar, Kafedra o`qituvchisi Yo`ldoshev Hakimboy № C-PF-55 raqamli “O`zbekistonning turistik shaharlarining 3 D va VR BOX modellarini yaratish” bo`yicha loyihasini ustida ish olib bormoqda. Loyiha bo`yicha Xiva shahridagi madaniy meros ob`yektlarining 3D modellari yaratildi. O`tmish davrini jonlantirish maqsadida real tarixiy voqealar jonlantirildi. 32 ta yangi ish o`rinlari yaratildi.
Amerikaning Florida Xalqaro Universiteti professori, Jinlin Zhao Fulbright dasturi yordamida kafedrada o`quv mashg`ulotlarni olib boorish uchun bir oyga keldi va bakalavr, magistr va doktorantlarga turizm yo`nalishi bo`yicha saboq berdi. Bir oyga yaqin davom etgan darslar “co-teaching” uslubida o`tkazildi va yosh o`qituvchilar zamonaviy o`quv metodlarini, internet yordamida darsni maroqli o`tkazish yo`llarini o`rgandilar. Bundan tashqari, prof.Jinlin Zhao kafedra a`zolari bilan birga bir nechta ilmiy maqolalar yozish ustida ish olib bormoqda.

Scientific work of the department
During 2021, professors and teachers of the department published more than 10 articles in prestigious foreign journals, more than 15 articles in national journals, more than 50 abstracts at national conferences, more than 5 abstracts at international conferences.
The department of "Tourism and Hotel Management" conducts research in the field of "Trends in improving the competitiveness of services in an innovative economy", "Current issues of sustainable development of tourism on the basis of modern trends."
In the reporting year, the scientific potential of the department was 20.6% (17.6% in the main staff). The department is consistently taking measures to increase the scientific potential of teachers on the basis of the plan. In 2021, 1 professor-teacher, 11 professors-teachers conducted research on dissertations for the degree of Doctor of Philosophy. 1 professor is studying for a doctorate, 6 for a basic doctorate, 4 as an independent researcher and 1 professor as an intern-researcher.
Under the leadership of 4 professors and teachers of the department Saidmamatov Olimjon Aminboy oglu worked on the grant "Developing MOOC on Ecotourism of Uzbekistan" under the program "UNICEN" of the American Embassy. The total funding of the research grant is $ 7,670. An electronic textbook on the scientific grant was created and posted on the EdX platform: https://edx.cakn.online/courses/course-v1:ursu+uz-ecotourism+2021C2/about
10.10.2021. The team of the department won the competition of the UNESCO Participation Program for 2020-2021 with the project "Opportunities to increase women's entrepreneurial activity and earn money in the field of ecotourism in the Aral Sea region." This project is designed to improve tourism skills in the Aral Sea region and is expected to be implemented in 2022.
Professors of the Department of "Tourism and Hotel Management" regularly take an active part in the competition of innovative ideas held in the Republic, the teacher of the department Yuldashev Hakimboy № C-PF-55 "Tourist cities of Uzbekistan 3D D and VR BOX models ”project. The project created 3D models of cultural heritage sites in Khiva. In order to revive the past, real historical events were revived. 32 new jobs were created.
Jinlin Zhao, a professor at Florida International University in the United States, came to the department for a month to teach at the department with the help of the Fulbright program and taught tourism to undergraduate, graduate, and doctoral students. The lessons, which lasted about a month, were conducted in a "co-teaching" style, and young teachers learned modern teaching methods, interesting ways to conduct lessons using the Internet. In addition, Prof. Jinlin Zhao is working with members of the department to write several scientific articles.*