Kafedra ilmiy ishlari
“Turizm va mehmonxona xo`jaligini boshqarish” кафедрасида “Innovatsion iqtisodiyot sharoitida xizmatlar sohasi raqobatbardoshligini oshirish tendentsiyalari”, “Zamonaviy tendentsiyalar asosida turizm sohasini barqaror rivojlantirishning dolzarb masalalari” yo`nalishlarida ilmiy izlanishlar olib borilmoqda Olingan ilmiy natijalar Respublika va xorijning nufuzli jurnallarida chop qilindi.
Hisobot yilida kafedraning ilmiy salohiyati 20,6% (asosiy shtatda 17,6%) ni tashkil qildi. Kafedrada professor-o`qituvchilarni ilmiy salohiyatini oshirish bo`yicha reja asosida izchil ravishda chora tadbirlar olib borilmoqda. 2021 yilda 1 nafar professor-o`qituvchi fan doktori, 11 nafar professor-o`qituvchi falsafa doktori ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishlari bo`yicha ilmiy tadqiqotlar olib bordilar. 1 nafar professor-o`qituvchi doktoranturada, 6 nafari tayanch doktoranturada, 4 nafari mustaqil tadqiqotchi sifatida va 1 nafar professor-o`qituvchi stajor-tadqiqotchi sifatida tahsil olmoqda.
Kafedraning 4 nafar professor-o`qituvchisi Saidmamatov Olimjon Aminboy o`g`li boshchiligida Amerika elchixonasining “UNICEN” dasturi bo`yicha “Developing MOOC on Ecotourism of Uzbekistan” nomli granti bo`yicha faoliyat olib bordi. Ilmiy grantning umumiy moliyalashtirish hajmi 7670 AQSH dollarini tashkil qiladi. Ilmiy grant bo`yicha elektron darslik yaratildi va EdX platformasiga joylandi: https://edx.cakn.online/courses/course-v1:ursu+uz-ecotourism+2021C2/about
10.10.2021. Kafedra jamoasi YUNESKO tashkilotining 2020-2021-yillar uchun Qatnashuv dasturi tanlovida “Orol boʻyi mintaqasida ayollarning ishbilarmonlik faolligini oshirish va ekoturizm yoʻnalishida daromad olish imkoniyatlari” nomli loyiha bilan g`olib bo`ldi. Ushbu loyiha Orol bo`yi hududlarida turizm ko`nikmalarini oshirish uchun mo`ljallangan va 2022-yil amalga oshirilishi kutilyapti.
“Turizm va mehmonxona xo`jaligini boshqarish” kafedrasi professor o’qituvchilari muntazam ravishda Respubliklamizda o`tkazilgan inovatsion g’oyalar tanlovlarida faol qatnashib kelmoqdalar, Kafedra o`qituvchisi Yo`ldoshev Hakimboy № C-PF-55 raqamli “O`zbekistonning turistik shaharlarining 3 D va VR BOX modellarini yaratish” bo`yicha loyihasini ustida ish olib bormoqda. Loyiha bo`yicha Xiva shahridagi madaniy meros ob`yektlarining 3D modellari yaratildi. O`tmish davrini jonlantirish maqsadida real tarixiy voqealar jonlantirildi. 32 ta yangi ish o`rinlari yaratildi.
Amerikaning Florida Xalqaro Universiteti professori, Jinlin Zhao Fulbright dasturi yordamida kafedrada o`quv mashg`ulotlarni olib boorish uchun bir oyga keldi va bakalavr, magistr va doktorantlarga turizm yo`nalishi bo`yicha saboq berdi. Bir oyga yaqin davom etgan darslar “co-teaching” uslubida o`tkazildi va yosh o`qituvchilar zamonaviy o`quv metodlarini, internet yordamida darsni maroqli o`tkazish yo`llarini o`rgandilar. Bundan tashqari, prof.Jinlin Zhao kafedra a`zolari bilan birga bir nechta ilmiy maqolalar yozish ustida ish olib bormoqda.

В течение 2021 года профессорами и преподавателями кафедры опубликовано более 10 статей в престижных зарубежных журналах, более 15 статей в отечественных журналах, более 50 тезисов на национальных конференциях, более 5 тезисов на международных конференциях.
Кафедра «Туризм и гостиничный менеджмент» проводит исследования в области «Тенденции повышения конкурентоспособности услуг в условиях инновационной экономики», «Актуальные вопросы устойчивого развития туризма на основе современных тенденций».
В отчетном году научный потенциал кафедры составил 20,6 % (17,6 % в основном составе). На основании плана кафедрой проводятся мероприятия по повышению научного потенциала преподавателей. В 2021 году 1 профессор-преподаватель, 11 профессоров-преподавателей выполнили исследования по диссертациям на соискание ученой степени доктора философских наук. 1 профессор обучается в докторантуре, 6 в базовой докторантуре, 4 в качестве независимого исследователя и 1 профессор в качестве стажера-исследователя.
Под руководством 4-х профессоров и преподавателей кафедры Саидмаматов Олимжон Аминбой оглы работал по гранту «Разработка МООК по экотуризму Узбекистана» по программе «UNICEN» Посольства США. Общее финансирование исследовательского гранта составляет 7670 долларов США. Электронный учебник по научному гранту создан и размещен на платформе EdX: https://edx.cakn.online/courses/course-v1:ursu+uz-ecotourism+2021C2/about
10.10.2021. Коллектив кафедры стал победителем конкурса Программы участия ЮНЕСКО на 2020-2021 годы с проектом «Возможности повышения женской предпринимательской активности и заработка в сфере экотуризма в Приаралье». Этот проект призван улучшить навыки туризма в Приаралье и, как ожидается, будет реализован в 2022 году.
Профессора кафедры «Туризм и гостиничный менеджмент» регулярно принимают активное участие в проводимом в Республике конкурсе инновационных идей, преподаватель кафедры Юлдашев Хакимбой № Ц-ПФ-55 «Туристические города Узбекистана 3D D и VR BOX модели» проект. В рамках проекта были созданы 3D-модели объектов культурного наследия Хивы. Для того, чтобы оживить прошлое, были возрождены реальные исторические события. Создано 32 новых рабочих места.
Джинлин Чжао, профессор Международного университета Флориды в США, приехал на месяц преподавать на кафедре с помощью программы Фулбрайта и преподавал туризм студентам, аспирантам и докторантам. Занятия, которые длились около месяца, проводились в стиле «совместное обучение», а молодые педагоги узнавали современные методики обучения, интересные способы проведения уроков с помощью Интернета. Кроме того, профессор Цзиньлинь Чжао работает с сотрудниками отдела над написанием нескольких научных статей.