Urganch davlat universitetining tashkil topishi oʻziga xos tarixga ega. Tarixga nazar soladigan boʻlsak, 1935-yilning 9-noyabr sanasida Urganch shahrida Xorazm o‘qituvchilar tayyorlash instituti ochilgan. 1942-yilning birinchi sentabr sanasidan e’tiboran esa bu muassasa Xorazm davlat pedagogika instituti sifatida faoliyat yurita boshlagan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 1992-yil fevral oyida e’lon qilingan farmoniga asosan, Xorazm davlat pedagogika institutiga universitet maqomi berilib, Urganch davlat universiteti tashkil etildi. Dargoh ta’limiy, tarbiyaviy, ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy faoliyatini zamon talablari, ruhiyati asosida qayta ko‘rib chiqish ishlarini zamonaviy loyihalar asosida 1990-yillar oxirida qurib bitkazilgan yangi binoga o‘tish bilan boshlab yubordi.
Hozirda Urganch davlat universitetida 8 ta fakultet, magistratura va sirtqi bo‘limlarda talabalar ta’limi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, jami 39 ta kafedralarda ming nafardan ziyod professor-o‘qituvchilar faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
Universitetda mavjud 106 ta bakalavr ta’lim yo‘nalishi, 41 ta magistratura mutaxassisliklari va 8 ta qo‘shma ta’lim dasturlarida jami 30 ming nafardan ortiq talabalar tahsil olishadi.
Ta’lim jarayonlari xalqaro talablarga moslashtirilmoqda. Joriy o‘quv yilidan boshlab oliy ta’lim jarayoni yangi standartlar va malaka talablari asosida kredit-modul tizimiga o‘tkazildi. Yangi standartlar va malaka talablari asosida kredit-modul tizimiga mos ravishda o‘quv dasturlari, o‘quv rejalari ishlab chiqildi va tasdiqlandi. Natijada oliy ta’limning me’yoriy-uslubiy tizimi xalqaro standartlarga muvofiq joriy etildi. Ta’lim sifatini ta’minlashni HEMIS elektron ta’lim boshqaruv tizimi orqali nazorat qilindi, ta’lim jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etildi.
Urganch davlat universiteti xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan ta’lim va ilmiy sohada hamkorlik aloqalar geografiyasini kengaytirish maqsadida 30 ta mamlakatning nufuzli 80 dan ortiq oliy ta’lim muassasalari bilan shartnoma imzolab, hamkorlik qilib kelmoqda.
O‘quv jarayonlariga Rossiya, AQSh, Ukraina, Polsha, Sloveniya, Koreya, Eron va Belorus Respublikasi kabi qator davlatlarning oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari jalb qilinmoqda.
Bularning barchasi universitetni har tomonlama yuksaltirish, talabalarning chuqur bilim olishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, zamonaviy moddiy-texnik baza bilan ta’minlash, yuksak ilmiy salohiyatli kadrlarni tayyorlashga qaratilganligi bilan ahamiyatlidir.

У основания Ургенчского государственного университета уникальная история. Если обратиться к истории, то 9 ноября 1935 года в Ургенче был открыт Хорезмский педагогический институт. С 1 сентября 1942 года данное учреждение стало функционировать как Хорезмский государственный педагогический институт.
Указом Президента Республики Узбекистан от февраля 1992 года Хорезмскому государственному педагогическому институту был присвоен статус университета и был создан Ургенчский государственный университет. Высшее образование начало работу по пересмотру своей образовательной, духовной и научной деятельности в соответствии с требованиями и духом времени, переехав в новое здание, построенное в конце 1990-х годов по современным проектам.
В настоящее время Ургенчский государственный университет имеет 8 факультетов, магистратуру и заочное отделение, на 39 кафедре работают более 1000 профессоров и преподавателей.
По 106 направлениям бакалавриата, 41 специальностям магистратуры и 8 совместным образовательным программам в университете обучается более 30 000 студентов.
Образовательные процессы адаптируются к международным требованиям. С текущего учебного года процесс высшего образования переведен на кредитно-модульную систему на основе новых стандартов и квалификационных требований. На основе новых стандартов и квалификационных требований разработаны и утверждены образовательные программы и учебные планы по кредитно-модульной системе. В результате была внедрена нормативно-методическая система высшего образования в соответствии с международными стандартами. Обеспечение качества образования контролировалось через электронную систему управления образованием HEMIS, в учебный процесс внедрялись цифровые технологии.
Ургенчский государственный университет подписал соглашения и сотрудничает более чем с 80 престижными высшими учебными заведениями 30 стран мира с целью расширения географии сотрудничества с зарубежными высшими учебными заведениями в области образования и науки.
К учебному процессу привлекаются профессора и преподаватели высших учебных заведений ряда стран, таких как Россия, США, Украина, Польша, Словения, Корея, Иран и Республика Беларусь.
Все это важно, поскольку направлено на совершенствование университета во всех аспектах, создание благоприятных условий для получения студентами глубоких знаний, обеспечение современной материально-технической базы, подготовку кадров с высоким научным потенциалом.