O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘gʻrisida”gi PQ-5117-sonli qarori ijrosini taʼminlash maqsadida O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Xorijiy tillarni o`rganishni ommalashtirish agentligi, Urganch davlat universiteti hamda Xorazm Ma`mun akademiyasi hamkorligida joriy yilning 9-iyun kuni "Madaniyatlararo muloqot: tilshunoslik, adabiyotshunoslik, folklorshunoslik va tarjimashunoslikning dolzarb masalalari" mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani o`tkazildi.
Ikki kunlik ushbu anjuman Xorijiy filologiya fakulteti tashkilotchiligida o`tkazilib, anjumanning ilk kuni UrDU Madaniyat saroyida bo`lib o`tdi. Unda universitet professor-o`qituvchilari, Xorijiy tillarni o`rganishni ommalashtirish agentligi vakillari va nufuzli xorijiy universitetlarning professorlari jumladan, Dr.R.Gargesh, M.A.Kaboodvand, J.Stanford, S.Khojayeva, N.Isamuhamedovalar ishtirok etdilar. Anjumanga Xorijiy filologiya fakulteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, prof.J.Ermetova moderatorlik qildi.
Anjumani UrDU rektori Bahrom Abdullayev ochib berib, anjuman ishiga rivoj tiladi.
Shundan so`ng, kun tartibidagi masalalar yuzasidan Xorijiy tillarni o`rganishni ommalashtirish agentligi vakillari S.Obidov hamda A.Husanov, O`zbekiston Jahon tillari universiteti professori M.T.Irisqulov, UrDU Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov, shuningdek, Zoom platformasi orqali nufuzli xorijiy universitetlarning professor-o`qituvchilari so`zga chiqib, oliy ta`lim tizimida xorijiy tillarni samaradorligini oshirish, ta’lim oluvchilarning chet tilida fikr yuritish, erkin nutqni amalga oshira olish qobiliyatlarini rivojlantirish, intellektual faoliyatini shakllantirish, talabalarga chet tilidan sifatli ta’lim bera olish, ularda xorijiy tildagi og’zaki muloqotda ishtirok etish ko’nikmasini shakllantirish kabi dolzarb masalalar yuzasidan so`zga chiqdilar.

В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-5117«О мерах по поднятию на качественно новый уровень деятельности по популяризации изучения иностранных языков в Республике Узбекистан», 9 июня Министры Республики Узбекистан, Агентство народонаселения, Ургенчский государственный университет и Хорезмская академия Мамуна провели республиканскую научно-практическую конференцию на тему «Межкультурный диалог: актуальные вопросы лингвистики, литературы, фольклористики и переводоведения».
Двухдневная конференция была организована факультетом иностранной филологии. Первый день конференции прошел во Дворце культуры УрГУ. В ней приняли участие профессора и преподаватели университета, представители Агентства по продвижению иностранных языков и профессора престижных зарубежных университетов, в том числе доктор Р. Гаргеш, М.А. Кабоудванд, Дж. Стэнфорд, С. Ходжаева, Н. Исамухамедова. Модератором конференции выступила заведующая кафедрой английского языка и литературы факультета иностранной филологии, профессор Ю. Ерметова.
Ректор УрГУ Бахром Абдуллаев открыл конференцию и пожелал успехов.
Представители Агентства по продвижению иностранных языков С.Обидов и А.Хусанов, профессор Университета мировых языков Узбекистана М.Т. Ирискулов, декан факультета иностранной филологии УрГУ З.Джуманиязов и участвующие на коференции через платформу Zoom профессора и преподаватели зарубежных вузов рассказали о повышении эффективности использования иностранных языков в системе высшего образования, развитии мышления студентов на иностранном языке, умении бегло говорить, формирования интеллектуальной активности, качественного образования на иностранных языках.