O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘gʻrisida”gi PQ-5117-sonli qarori ijrosini taʼminlash maqsadida O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Xorijiy tillarni o`rganishni ommalashtirish agentligi, Urganch davlat universiteti hamda Xorazm Ma`mun akademiyasi hamkorligida joriy yilning 9-iyun kuni "Madaniyatlararo muloqot: tilshunoslik, adabiyotshunoslik, folklorshunoslik va tarjimashunoslikning dolzarb masalalari" mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani o`tkazildi.
Ikki kunlik ushbu anjuman Xorijiy filologiya fakulteti tashkilotchiligida o`tkazilib, anjumanning ilk kuni UrDU Madaniyat saroyida bo`lib o`tdi. Unda universitet professor-o`qituvchilari, Xorijiy tillarni o`rganishni ommalashtirish agentligi vakillari va nufuzli xorijiy universitetlarning professorlari jumladan, Dr.R.Gargesh, M.A.Kaboodvand, J.Stanford, S.Khojayeva, N.Isamuhamedovalar ishtirok etdilar. Anjumanga Xorijiy filologiya fakulteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, prof.J.Ermetova moderatorlik qildi.
Anjumani UrDU rektori Bahrom Abdullayev ochib berib, anjuman ishiga rivoj tiladi.
Shundan so`ng, kun tartibidagi masalalar yuzasidan Xorijiy tillarni o`rganishni ommalashtirish agentligi vakillari S.Obidov hamda A.Husanov, O`zbekiston Jahon tillari universiteti professori M.T.Irisqulov, UrDU Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov, shuningdek, Zoom platformasi orqali nufuzli xorijiy universitetlarning professor-o`qituvchilari so`zga chiqib, oliy ta`lim tizimida xorijiy tillarni samaradorligini oshirish, ta’lim oluvchilarning chet tilida fikr yuritish, erkin nutqni amalga oshira olish qobiliyatlarini rivojlantirish, intellektual faoliyatini shakllantirish, talabalarga chet tilidan sifatli ta’lim bera olish, ularda xorijiy tildagi og’zaki muloqotda ishtirok etish ko’nikmasini shakllantirish kabi dolzarb masalalar yuzasidan so`zga chiqdilar.

In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No PP-5117 "On measures to bring the promotion of foreign languages ​​in the Republic of Uzbekistan to a qualitatively new level" The Republican Agency for the Promotion of Studies, Urgench State University, and Khorezm Mamun Academy held a republican scientific-practical conference on "Intercultural dialogue: current issues of linguistics, literature, folklore, and translation" on June 9 this year.
Urganch Davlat Universiteti "Madaniyatlararo muloqot: tilshunoslik, adabiyotshunoslik, folklorshunoslik va tarjimashunoslikning dolzarb masalalari"
The two-day conference was organized by the Faculty of Foreign Philology, and the first day of the conference was held at the Palace of Culture of UrSU. It was attended by professors and teachers of the university, representatives of the Agency for the Promotion of Foreign Languages ​​, and professors of prestigious foreign universities, including Dr. R. Gargesh, MA Kaboodvand, J. Stanford, S. Khodjayeva, N. Isamuhamedova. The conference was moderated by the head of the Department of English Language and Literature of the Faculty of Foreign Philology, Prof. J. Ermetova.
Rector of UrSU Bahrom Abdullayev opened the conference and wished success to the conference.
After that, representatives of the Agency for the Promotion of Foreign Languages ​​S.Obidov and A.Husanov, Professor of the University of World Languages ​​of Uzbekistan MTIriskulov, Dean of the Faculty of Foreign Philology of UrSU Z.Jumaniyazov, as well as through the Zoom platform Professors and teachers of foreign universities will speak on improving the effectiveness of foreign languages ​​in the higher education system, the development of students' thinking in a foreign language, the ability to speak fluently, the formation of intellectual activity, quality education in foreign languages They spoke on topical issues such as the ability to give, to develop the ability to participate in oral communication in a foreign language.