2021-yilning 5-oktabr sanasida Urganch davlat universitetida  “Talaba-yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar, ularni turar joy bilan ta’minlash,  bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish masalalari” mavzusida  brifing o‘tkazildi.
Unda Yoshlar bilan ishlash, ma`naviyat va ma`rifat bo`limi boshlig`i Sh.Allaberganov,  Talabalar shaharchasi direktori Z.Yusupov, Xotin-qizlar kengashi raisi Sh.Nurullayeva hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Mazkur brifingda Yoshlar bilan ishlash, ma`naviyat va ma`rifat bo`limi boshlig`i Sh.Allaberganov mavzu bo`yicha bayonot berib, quyidagilarni ma`lum qildi:
Urganch davlat universitetida 6 ta Talabalar turar joyi mavjud. Talabalar turar joyi sig‘imi 1798 o‘ringa mo‘ljallangan. 2021-2022 o‘quv yilidan ehtiyojni qondirish maqsadida qo‘shimcha o‘rinlar yaratilib,  2234 ta o‘ringa yetkazildi.
Bugungi kunda 2234 nafar talaba joylashtirilgan. Talabalarni turar joylariga quyidagi mezonlar ketma-ketligi asosida joylashtiriladi:
- Chin yetim talabalar (kursidan qat’iy nazar);
- “Mehribonlik uylari” tarbiyalanuvchilari;
- Nogironligi mavjud talabalar (kursidan qat’iy nazar);
- Ijtimoiy himoyaga muhtoj, moddiy ahvoli og‘ir talabalar (shuningdek, bitta oilada 2 yoki undan ortiq shaxs to‘lov-shartnoma asosida o‘qiyotgan bo‘lsa);
- Xorijdan kelib tahsil olayotgan talabalar;
- Talaba qizlar;
- Yoshlar ittifoqi faollari;
- Xalqaro miqyosidagi fan olimpiadalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan talabalar.
- Yozgi ta’til davrida “Fidokor” yoshlar mehnat otryadi tarkibida talabalar turar joyilarini ta’mirlashda ishtirok etgan talabalar;
- Talabalar turar joyida dimiy ravishda talabalar kengashi raisi, qavat sardorlari va boshqa jihatlari bilan doimiy ravishda faollik ko‘rsatib kelayotgan talabalar.
Bugungi kunda ushbu yotoqxonada talabalarning yashashi bilan birganlikda, bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil qilish, ularni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitishni tashkil qilish uchuch barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Jumladan, Arxitektura va dizayn xonasi, Start uplar markazi, Loyihalar fabrikasi, Amaliy didaktik ishlar xonasi, Tikuvchilik, Zakovat xonasi, Fitnes klubi, Ingliz tili markazi faoliyat yuritmoqda.
Brifing davomida talabalar tomonidan berilgan savollarga mas`ullar tomonidan tegishli javoblar berildi.

On October 5, 2021, a briefing was held at Urgench State University on the topic “Conditions created for students and youth, issues of accommodation, meaningful organization of their leisure time”.
The head of the department of Youth issues, Spiritual and Educational affairs Sh.Allaberganov, director of the Student Campus Z.Yusupov, chairwoman of the Women's Council Sh.Nurullaeva, as well as student-youth, took part in the event.
At this briefing, head of the department of Youth issues, Spiritual and Educational affairs Sh.Allaberganov made a statement on the topic and stated the following:
Urgench State University has 6 dormitories. The capacity of the student residence is designed for 1798 seats. From the 2021-2022 academic year, additional places have been created to meet the demand, reached the number of 2,234.
Today, 2,234 students are accommodated. Students are placed in dormitories based on the following sequence of criteria:
- Orphan students (regardless of their course);
- “Orphanages” pupils;
- Differently-abled students (regardless of their course);
- Students in need of social protection, low-income students (as well as 2 or more people in one family studying on a tuition fees basis);
- Foreign students;
- Student girls;
- Active students of Youth Union ;
- Students who have won International Science Olympiads;
- Students who took part in the renovation of student residence as part of the youth labor group "Fidokor" during the summer holidays;
- Students who are constantly active in the student residence as a chairman of the Student Council, Floor Leaders and with other aspects.
Today, the dormitory has all the necessary conditions for students to live, to organize their leisure time meaningfully, to organize their vocational and business training. In particular, there is an Architecture and Design Room, Start Ups Center, Project Factory, Practical Didactic Work Room, Sewing, What? Where? When? Intellectual Game Room, Fitness Club, English Language Center.