Urganch davlat universiteti rektorining 21-oktabr – “Oʻzbek tili bayrami kuni” munosabati bilan bayram tabrigi
urdu.uz,URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI REKTORINING 21-OKTABR – “OʻZBEK TILI BAYRAMI KUNI” MUNOSABATI BILAN BAYRAM TABRIGI
Avvalam bor, barchangizni 21-oktabr – “Oʻzbek tili bayrami kuni” bilan, oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 32 yillik shodiyonasi bilan samimiy muborakbod etaman.
Darhaqiqat, 21-oktabr oʻzbek millati uchun qutlugʻ sana. Bundan 32 yil burun shu kuni xalqimiz ming yillik ulugʻ orzusiga yetishdi. Shu kuni Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilindi. Oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berildi. Bu Mustaqilligimiz sari qo‘yilgan eng dadil qadam edi. Bu qonunning qabul qilinishi oson kechmagan. Shuni ta’kidlash kerakki, o‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi xalqimizning milliy mustaqillikka erishish yo‘lidagi muhim qadamlaridan biri bo‘lgan edi-desak, mubolag‘a bo‘lmaydi. O‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi xalqimiz ruhini ko‘tardi. O‘zbek tilining xalqaro miqyosda obro‘sini oshirdi. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yildi. “Davlat tili haqida”gi qonun ona tilimizning bor go‘zalligi va jozibasini to‘la namoyon etish bilan birga, uni ilmiy asosda rivojlantirish borasida ham keng imkoniyatlar yaratdi. Olimlar va mutaxassislar tomonidan ilm-fan va turli sohalarga oid ensiklopediya va lug‘atlar, darslik va o‘quv qo‘llanmalar chop etildi. Mumtoz adabiyotimiz namunalari, fan, texnika, sanoat, madaniyat va boshqa sohalarga oid atamalarni, shevalarda qo‘llaniladigan so‘zlarni o‘z ichiga olgan besh jildlik “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” yaratildi.
O‘zbek tili o‘tgan yillar davomida mamlakatimizdagi yuzdan ortiq millat va elat vakillarini o‘zaro bog‘laydigan mehr-oqibat tiliga aylandi.
Bugungi kunda dunyoda 40 milliondan ortiq insonning ona tilisi hisoblangan o‘zbek tilining jahonda tutgan o‘rni kun kundan yuksalib bormoqda. Bu tilning jozibasi va salmog‘i, unda yaratilgan o‘lmas adabiy asarlar jahonda o‘z mavqeyi va o‘rniga egadir. Shuningdek, ona tilimizning nufuzini oshirishga, uning asl holida saqlanishi va rivojlanishiga xizmat qilish har birimizning burchimiz, desak yanglishmaymiz.
Bugun jonajon O‘zbekistonimiz «Milliy tiklanishdan — milliy yuksalish sari» degan ustuvor g‘oya asosida o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga dadil qadam qo‘ymoqda. Barcha sohalar bilan birga davlat tilining jamiyatdagi o‘rni va nufuzini oshirish bo‘yicha ham  keng ko‘lamli ishlar qilinmoqda. Xususan, davlatimiz rahbari tomonidan  2019-yil 21-oktabr kuni «O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeyini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Farmon qabul qilindi. Unga binoan,  21-oktabr sanasi yurtimizda «O‘zbek tili bayrami kuni» deb belgilandi. Shuningdek, Farmonda ona tilimizning kelgusi taraqqiyotiga oid ko‘plab masalalar qatorida, Vazirlar Mahkamasi huzurida Davlat tilini rivojlantirish bo‘yicha alohida tuzilma tashkil etilishi belgilandi.  Bu tuzilma davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya qilinishini, sohaga oid muammolarni tahlil etib, bu borada yagona davlat siyosati amalga oshirilishini ta’minlaydi.
Shu o‘rinda Muhtaram yurtboshimiz Shavkat Mirziyoyevning «Kimda-kim o‘zbek tilining bor latofatini, jozibasi va ta’sir kuchini, cheksiz imkoniyatlarini his qilmoqchi bo‘lsa, munis onalarimizning allalarini, ming yillik dostonlarimizni, o‘lmas maqomlarimizni eshitsin, baxshi va hofizlarimizning sehrli qo‘shiqlariga quloq tutsin» degan so‘zlaridan shuni anglab yetishimiz kerakki, til har bir millat madaniyatining o‘zagi, u xalq taraqqiyoti va kelajagini belgilaydigan, birlashtiradigan, tarbiyalaydigan, o‘qitadigan, urf-odat, anʼanalarini saqlaydigan asosiy vosita ekanligini har birimiz chuqur anglab, ona tilimizning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishda, uni milliy va umumbashariy tushunchalar asosida taraqqiy etgan tillar safiga qo‘shishda chuqur hurmat bilan yondashimiz kerak. Bu bizning kelajak oldidagi vazifamiz va burchimizdir. Chunki tilsiz hech bir millat to‘laqonli xalq bo‘la olmaydi. Usiz Vatanning erki yo‘q. Davlatimiz rahbarining e’tibori, bu qutlug‘ sanani eng yuksak darajada nishonlash bo‘yicha bergan ko‘rsatmalari o‘zbek tilining nufuzini, uning ahamiyatini yanada oshiradi, deb o‘ylaymiz.

Праздничное поздравление ректора Ургенчского государственного университета с 21 октября –«Днем праздника Узбекского языка»
urdu.uz, URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI REKTORINING 21-OKTABR – “OʻZBEK TILI BAYRAMI KUNI” MUNOSABATI BILAN BAYRAM TABRIGI
Прежде всего, сердечно поздравляю вас с 21 октября -“Днем праздника узбекского языка”, с 32-летием придания узбекскому языку статуса государственного.
Действительно, 21 октября для узбекского народа великая дата. Именно 21 октября 32 года назад наш народ достиг тысячелетней мечты. В этот день был принят Закон Республики Узбекистан “О государственном языке”, в соответствии с которым узбекскому языку был придан статус государственного языка. Принятие данного закона было непростым. Следует отметить, что присвоение узбекскому языку статуса государственного было одним из решительных шагов на пути к достижению национальной независимости. Придание узбекскому языку статуса государственного подняло дух нашего народа. Повысился международный авторитет узбекского языка. В Конституции Республики Узбекистан юридически закреплен статус государственного языка. Закон «О государственном языке» вместе с полным отображением всей красоты и обаяния нашего родного языка создал широкие возможности и для его научного развития.  Учеными и ведущими специалистами изданы энциклопедии и словари, учебники и учебные пособия по различным отраслям науки. Издан пятитомный “Толковый словарь узбекского языка”, включающий в себя диалектные слова, образцы нашей классической литературы, термины, используемые в сферах науки, техники, промышленности, культуры и другие.
За последние годы узбекский язык стал языком доброты, который связывает представителей более ста национальностей нашей страны.
Тот факт, что сегодня на узбекском языке говорят и считают его родным около 40 миллионов человек, свидетельствует о том, что роль его растет день ото дня. Вся прелесть данного языка заключается в том, что на нем созданы бессмертные литературные произведения, занимающие особое место во всем мире. Кроме того, мы должны отметить, что каждый из нас обязан повышать престиж родного языка, сохранять его в первозданном виде и способствовать его развитию.
Сегодня наш многонациональный Узбекистан на основе приоритетной идеи «От национального возрождения к национальному прогрессу " делает смелый шаг к новому этапу своего развития. Во всех сферах проводится широкомасштабная работа по повышению роли и авторитета государственного языка в обществе. В частности, 21 октября 2019 года главой нашего государства был подписан указ «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка как государственного языка», согласно которому 21 октября объявлен в нашей стране Праздником узбекского языка. Среди многих вопросов, касающихся дальнейшего развития родного языка, предусмотрено создание при Кабинете Министров отдельной структуры по развитию государственного языка, которая будет обеспечивать соблюдение законодательства о государственном языке, анализировать проблемы в этой сфере и реализовать единую государственную политику.
Вспоминая слова уважаемого главы нашего государства Шавката Мирзиёева: «Тот, кто хочет ощутить всю красоту, очарование и богатство нашего языка, его огромные возможности, пусть послушает колыбельные наших матерей, древние дастаны и макомы, песни наших хафизов и бахши», мы должны помнить и понимать, что язык - это основа культуры каждой нации, определяющая будущее народа, объединяющая и воспитывающая всех нас, и обязательно каждый из нас должен повышать международный авторитет родного языка, осознавать, что именно человек  является основным инструментом сохранения традиций. Это наш долг и обязанность на будущее. Потому что без языка ни одна нация не может быть полноценным народом. Без него нет свободы. Мы считаем, что внимание главы нашего государства, его указания по празднованию этой знаменательной даты на самом высоком уровне еще больше повысят авторитет узбекского языка и его значимость.