«Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi
2021-yil 25-oktabrdan 5-noyabrgacha Urganch davlat universitetida «Kompleks analiz, geometriya va dinamika» mavzusida xalqaro maktab (CIMPA school) o‘tkazilmoqda.
✔️Bugun, 2021-yilning 30-oktabr sanasida mazkur maktab doirasida «Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
Konferensiyaga respublikamizdagi taniqli akademiklar,  matematik olimlar, Xorazm Ma’mun akademiyasi vakillari, yosh olimlar tashrif buyurdilar. Shuningdek, ZOOM platformasi orqali xorijiy davlatlarning matematik olimlari ham qatnashdilar.
Mazkur xalqaro konferensiyada Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida Fizika-matematika fakultetining professor-o‘qituvchilari  va talaba-yoshlari, respublika hamda xorijiy universitetlarning  iqtidorli  talaba, magistrant, doktorantlari, OAV xodimlari ishtirok etdilar.
Konferensiyani  akademik  A. Sa’dullayev ochib berdi va olib bordi. Tadbirda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi Sirojiddin Mirziyoyev, Matematika instituti direktori, akademik Shavkat Ayupov, O‘zbekiston Milliy universiteti prorektori Hikmat Sabirov, O‘zbekiston Matematika jamiyati raisi, akademik Abdulla A’zamov,  Cimpa maktabining Cote d'Azur universiteti bo‘yicha rahbari Stephanie Nivochelar so‘zga chiqib,  ushbu xalqaro maktab va xalqaro konferensiyani o‘tkazilishidan asosiy maqsad respublikamizda matematikaning kompleks analiz, dinamik sistemalar va potensiallar nazariyasi sohalarini yanada rivojlantirish, yoshlarni matematika faniga bo‘lgan qiziqishlarini yanada orttirish, respublikamizda ilm-fanni rivojlantirishga qaratilgan islohotlarni davomiyligini ta’minlash, matematika sohalaridagi so‘nggi yangiliklar bilan yosh olimlarni va talabalarni tanishtirish hamda ularga ilmiy – tadqiqot bilan shug‘ullanishlariga motivatsiya berishdan iboratligini  taʼkidlab, konferensiya ishiga rivoj tiladilar.
Shundan so‘ng, seminar o‘z ishini kunning ikkinchi yarmida o‘quv mashg‘ulotlari bilan davom ettirdi.
☝️Eslatib oʻtamiz, «Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusidagi mazkur xalqaro konferensiya ertaga, 31-oktabr kuni ham oʻtkaziladi.

From October 25 to November 5, 2021, Urgench State University is hosting an international school on "Complex Analysis, Geometry and Dynamics" (CIMPA school).
✔️Today, October 30, 2021, the school hosted an international conference on " Tendencies in Complex Geometry."
The conference was attended by well-known academicians, mathematicians, representatives of the Khorezm Mamun Academy, and young scientists. Mathematical scientists from foreign countries also participated through the ZOOM platform.
The international conference was attended by faculties and students of the Physics and Mathematics Faculty, talented students, masters, doctoral students of national and foreign universities, and media representatives, led by the rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev.
The conference was opened and led by Academician A. Sadullayev. Academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan Sirojiddin Mirziyoyev, Director of the Institute of Mathematics, Academician Shavkat Ayupov, Vice-Rector of the National University of Uzbekistan Hikmat Sabirov, Chairman of the Mathematical Society of Uzbekistan, Academician Abdulla Agzamov, Stephanie Nivochelar, Cimpa School's Cote d'Azur University President spoke and noted that the main purpose of this international school and the international conference is to further develop the field of complex analysis, dynamic systems and potential theory of mathematics in our country, to increase the interest of young people in mathematics in our country, to ensure the continuation of reforms aimed at the development of science in the country, to acquaint young scientists and students with the latest developments in the field of mathematics in our country and to motivate them to engage in research, and wished the conference progress.
After that, the seminar continued with a training session in the afternoon.
☝️We remind you that this international conference on " Tendencies in Complex Geometry" will be held tomorrow, October 31.