«Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi
2021-yil 25-oktabrdan 5-noyabrgacha Urganch davlat universitetida «Kompleks analiz, geometriya va dinamika» mavzusida xalqaro maktab (CIMPA school) o‘tkazilmoqda.
✔️Bugun, 2021-yilning 30-oktabr sanasida mazkur maktab doirasida «Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
Konferensiyaga respublikamizdagi taniqli akademiklar,  matematik olimlar, Xorazm Ma’mun akademiyasi vakillari, yosh olimlar tashrif buyurdilar. Shuningdek, ZOOM platformasi orqali xorijiy davlatlarning matematik olimlari ham qatnashdilar.
Mazkur xalqaro konferensiyada Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida Fizika-matematika fakultetining professor-o‘qituvchilari  va talaba-yoshlari, respublika hamda xorijiy universitetlarning  iqtidorli  talaba, magistrant, doktorantlari, OAV xodimlari ishtirok etdilar.
Konferensiyani  akademik  A. Sa’dullayev ochib berdi va olib bordi. Tadbirda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi Sirojiddin Mirziyoyev, Matematika instituti direktori, akademik Shavkat Ayupov, O‘zbekiston Milliy universiteti prorektori Hikmat Sabirov, O‘zbekiston Matematika jamiyati raisi, akademik Abdulla A’zamov,  Cimpa maktabining Cote d'Azur universiteti bo‘yicha rahbari Stephanie Nivochelar so‘zga chiqib,  ushbu xalqaro maktab va xalqaro konferensiyani o‘tkazilishidan asosiy maqsad respublikamizda matematikaning kompleks analiz, dinamik sistemalar va potensiallar nazariyasi sohalarini yanada rivojlantirish, yoshlarni matematika faniga bo‘lgan qiziqishlarini yanada orttirish, respublikamizda ilm-fanni rivojlantirishga qaratilgan islohotlarni davomiyligini ta’minlash, matematika sohalaridagi so‘nggi yangiliklar bilan yosh olimlarni va talabalarni tanishtirish hamda ularga ilmiy – tadqiqot bilan shug‘ullanishlariga motivatsiya berishdan iboratligini  taʼkidlab, konferensiya ishiga rivoj tiladilar.
Shundan so‘ng, seminar o‘z ishini kunning ikkinchi yarmida o‘quv mashg‘ulotlari bilan davom ettirdi.
☝️Eslatib oʻtamiz, «Kompleks geometriyadagi tendensiyalar» mavzusidagi mazkur xalqaro konferensiya ertaga, 31-oktabr kuni ham oʻtkaziladi.

С 25 октября по 5 ноября 2021 года в Ургенчском государственном университете проходит международная школа «Комплексный анализ, геометрия и динамика» (школа CIMPA).
✔️Сегодня, 30 октября 2021 года, в школе прошла международная конференция «Тенденции в сложной геометрии». В конференции приняли участие известные академики, математики, представители Хорезмской академии Мамуна и молодые ученые. Ученые-математики из зарубежных стран также участвовали через платформу ZOOM. В международной конференции приняли участие профессора и студенты физико-математического факультета, талантливые студенты, магистры, докторанты и медиа-работники отечественных и зарубежных вузов во главе с ректором Ургенчского государственного университета Бахромом Абдуллаевым.
Конференцию открыл и модерировал академик А. Садуллаев. Академик наук Узбекистана Сироджиддин Мирзиёев, директор Института математики, академик Шавкат Аюпов, проректор Национального университета Узбекистана Хикмат Сабиров, председатель математического общества Узбекистана, академик Абдулла Агзамов, школа Cimpa города Котдиуара .Основная цель этой международной школы и международной конференции - дальнейшее развитие области комплексного анализа математики, динамических систем и теории потенциала, повышение интереса молодежи к математике, реформирование развития науки в стране. Они пожелали конференции успехов в ее работе, подчеркнув важность непрерывного образования, ознакомив молодых ученых и студентов с последними достижениями в области математики и мотивируя их к участию в исследованиях. После этого семинар продолжился после обеда.
☝️ Напоминаем, что эта международная конференция «Тенденции в сложной геометрии» состоится завтра, 31 октября.