2021-yil 18-noyabr kuni Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘ayrat O‘razboyev hamrohligida Rossiya Federatsiyasining Udmurtiya davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Ularni Udmurtiya davlat universiteti rektori Galina Vitalyevna Merzlyakova, O‘quv-tarbiya ishlari bo‘yicha prorektor Mixail Mixaylovich Kibardin hamda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Mariya Ivanovna Beznosova kutib oldi.
G.V. Merzlyakova: “Universitetimizga kelganingizdan va siz bilan shaxsan tanishish imkoniga ega bo‘lganimizdan xursandmiz. Bizning hamkasblarimiz allaqachon universitetingizda bo'lgan va bugun biz sizni universitetimizda kutib olishdan katta mamnunmiz. Umid qilamizki, biz sizlar uchun tayyorlagan dastur nafaqat Udmurtiya davlat universiteti, balki shahar va Respublika bilan yaqindan tanishishingizga imkon beradi”.
O‘zbekiston delegatsiyasi uchun tayyorlangan dastur chindan ham shiddatli bo‘ldi. Birinchi kuni rektor Baxrom Abdullayev hamda prorektor G‘ayrat O‘razboyevlar Uzluksiz kasbiy ta’lim instituti, Tabiiy fanlar instituti, Udmurt filologiyasi, Fin-ugorshunoslik va jurnalistika instituti, shuningdek, Til va adabiyot institutida bo‘ldilar. Ular uchun Udmurtiya davlat universiteti o‘quv-ilmiy kutubxonasi va tarix muzeyiga ekskursiya uyushtirildi.
Tashrif davomida auditoriyalar va DNK laboratoriyalarida bo‘ldilar, zamonaviy jihozlar bilan tanishib, DNK o‘qituvchilari bilan suhbatlashdilar. “Raqamli tizimlarni boshqarish” dasturi bo‘yicha 8-sinf o‘quvchilari uchun tashkil etilgan dars jarayonlarida qatnashdilar. Kovorking maydonida qo'shma ta'limni tashkil etish haqida ko'p ma'lumotlar olishdi. Shuningdek, rektor Baxrom Abdullayev Umumrossiya ilmiy-amaliy konferensiyasining yalpi majlisida ham ishtirok etib, ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikka bag‘ishlangan ma’ruzasi bilan so‘zga chiqdi.
* Eslatib oʻtamiz, 2020-yilda Urganch davlat universiteti va Udmurt davlat universiteti oʻrtasida fan va taʼlim sohasida hamkorlik memorandumi imzolangan edi.

Ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев посетил Удмуртский государственный университет Российской Федерации
18 ноября 2021 года ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев в сопровождении проректора по международному сотрудничеству Гайрата Уразбаева посетил Удмуртский государственный университет Российской Федерации.
Их приветствовали ректор Удмуртского государственного университета Галина Витальевна Мерзлякова, проректор по учебной работе Михаил Михайлович Кибардин и начальник отдела международного сотрудничества Мария Ивановна Безносова.
Г.В. Мерзлякова: "Мы рады, что вы пришли в наш университет и имели возможность встретиться с вами лично. Наши коллеги уже были в вашем университете, и сегодня мы очень рады приветствовать вас в нашем университете. Надеемся, что подготовленная для вас программа позволит вам познакомиться не только с Удмуртским государственным университетом, но и с городом и республикой".
Программа, подготовленная для узбекской делегации, была действительно насыщенной. В первый день ректор Бахром Абдуллаев и проректор Гайрат Уразбаев посетили институт непрерывного профессионального образования, институт естествознания удмуртской филологии, институт финно-угроведения и журналистики, а также институт языков. Для них была организована экскурсия в академическую библиотеку и исторический музей Удмуртского государственного университета. В ходе визита они посетили аудитории и лаборатории ДНК, ознакомились с современным оборудованием и пообщались с преподавателями ДНК. Участвовал в программе «Управление цифровыми системами» для 8-х классов. Они получили много информации об организации совместного обучения в коворкинге. Ректор Бахром Абдуллаев также принял участие в пленарном заседании Всероссийской научно-практической конференции и выступил с докладом о сотрудничестве двух университетов.
* Следует отметить, что в 2020 году был подписан меморандум о сотрудничестве в области науки и образования между Ургенчским государственным университетом и Удмуртским государственным университетом.