Mamlakatimizda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, turli kasalliklarning oldini olish, aholi keng qatlamlarini, ayniqsa, keksalar va yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishga jalb etish, ommaviy sportning inson va oila hayotidagi muhim ahamiyatini targ'ib etish borasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
✔️Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi  qabul  qilinganligining 29 yilligi hamda  9-dekabr – “Xalqaro korrupsiyaga  qarshi  kurashish kuni”  munosabati bilan Aksilkorrupsiya haftaligi   doirasida Urganch  davlat  universitetida  2021-yilning  4-dekabr  kuni   "Yoshlar  korrupsiyaga  qarshi"  shiori  ostida  "5000  qadam"  piyoda yurish marshi  oʻtkazildi.
✔️Unda 500 nafardan ziyod  universitetning rahbar-xodimlari,   faxriy professor-oʻqituvchilari, tyutorlar hamda talaba –yoshlar ishtirok etdilar.  Piyoda yurish marshiga  Urganch davlat universiteti maydonida start berildi.  Ishtirokchilar belgilangan masofani bosib o'tgach,  shu maydonda badantarbiya mashqlarini bajarishdi.
Maqsadimiz:  yoshlarimizni ham maʼnan, ham jismonan sogʻlom qilib tarbiyalashga hissa qoʻshishdan iborat.

В нашей стране осуществляется широкий спектр мер по пропаганде здорового образа жизни, профилактике различных заболеваний, вовлечению населения в целом, особенно пожилых и молодых людей в занятия физической культурой и спортом, значимости массового спорта для человека и семьи.
По случаю 29-й годовщины принятия Конституции Республики Узбекистан и 9 декабря - «Международного дня борьбы с коррупцией» в рамках Антикоррупционной недели Ургенчский государственный университет провел 4 декабря марш «5000 шагов», 2021 под лозунгом «Молодежь против коррупции».
В нем приняли участие более 500 сотрудников вузов, почетных профессоров, преподавателей и студентов.
Пешеходный марш стартовал на площади Ургенчского государственного университета.
После того, как участники преодолели обозначенную дистанцию, они выполняли физические упражнения на том же поле.