Urganch davlat universiteti rektori B.I.Abdullayevning “8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi  kuni” munosabati bilan bayram tabrigi
urdu.uz, Urganch davlat universiteti rektori B.I.Abdullayevning “8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi  kuni” munoasabati bilan bayram tabrigi
1992-yil 8-dekabrda XII chaqiriq O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining XI sessiyasida qabul qilingan Konstitutsiyamiz mamlakatimizda huquqiy-demokratik davlat qurish va erkin fuqarolik jamiyatini barpo etishning huquqiy poydevori bo‘lib xizmat qilmoqda.
Yigirma to’qqiz yil ichida  jonajon O‘zbekistonimiz mustaqil va suveren davlat sifatida shakllanib, jahon hamjamiyatidan munosib o‘rin egalladi, tom ma’noda ulkan taraqqiyot yo‘lini bosib o‘tdi.
Ana shu mashaqqatli va sharafli yo‘lda erishgan barcha yutuqlarimizni, eng avvalo,  Konstitutsiyamiz bilan bog‘lashimiz albatta bejiz emas. Nega deganda,  asosiy qonunimiz xalqimiz uzoq yillar orzu qilgan milliy mustaqilligimiz va rivojlanish yo‘limiz, inson huquq va erkinliklari kafolatlarini belgilab berdi. O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yuksak namunasidir. U hech kimga qaram bo‘lmasdan, erkin va ozod, tinch va osoyishta, farovon yashashning qonuniy kafolati bo‘lib kelmoqda.
Hurmatli ustozlar, qadrli hamkasblar va aziz talabalar!
Fursatdan foydalanib,  barchangizni O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 29 yilligi munosabati bilan samimiy muborakbod etaman. Sizlarga uzoq umr, tinchlik-omonlik, oilaviy xotirjamlik hamda kelgusi ishlaringizga omad va yuksak zafarlar tilab qolaman.

Our Constitution, adopted on December 8, 1992 at the XI session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan of the XII convocation, serves as a legal basis for building a democratic state and a free civil society in our country.
In twenty-nine years, Uzbekistan has been formed as an independent and sovereign state, has taken a worthy place in the world community, and has gone through a truly great path of development.
It is no coincidence that all our achievements on this difficult and honorable path are connected, first of all, with our Constitution. After all, our basic law has defined the guarantees of national independence and development, human rights and freedoms that our people have long dreamed of. The Constitution of the Republic of Uzbekistan is a great example of the political and legal thinking of our people. It is a legitimate guarantee of a free and independent, peaceful and prosperous life, independent of anyone.
Honorable teachers, dear colleagues and students!
I would like to take this opportunity to sincerely congratulate all of you on the 29th anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. I wish you a long life, peace, family well-being and good luck in your future endeavors.