2021-yil 14-dekabr sanasida Filologiya fakulteti tomonidan universitetning ilgʻor va iqtidorli talabalari ishtirokida oʻtkazilib kelinayotgan “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Universitet talaba-yoshlarini ona tilimiz, xususan, o‘zbek tilida ravon va to‘g‘ri so‘zlash, notiqlik san’atini egallashga bo‘lgan havaslarini yana ham kuchaytirish, o‘zbek tili rivojiga hissa qo‘shgan notiq, so‘z san’atkorlari ijodini o‘rganish, targ‘ib qilish, ularning asarlaridagi notiqlik, nutq madaniyatiga oid bilimlarni egallash, davlat tilimizga bo‘lgan e’tibor va hurmatni yanada kuchaytirish maqsadida o`tkazilgan ushbu ko‘rik-tanlovda universitetning bir guruh shijoatli, iqtidorli talaba-yoshlari oʻz mahoratlarini namoyish qildilar.
Birinchi shartda har bir ishtirokchi o‘zi haqidagi barcha ma’lumotlarni she’riy yoki nasriy yo‘l orqali bayon qilgan boʻlsalar, ikkinchi shartda nutqiy mahoratni yanada oshiruvchi va fikrlashga undovchi erkin mavzularda notiqlik mahoratini ko‘rsatib berdilar.
Har bir shart hakamlar hayʻati tomonidan baholanib borildi. Natijalarga koʻra:
1-òrin 191-guruh talabasi Saparmatova Nodira
2-òrin 213-guruh talabasi Ibragimov Azizbek
3-òrin 181-guruh talabasi Xudoyberganova Tòxtajon
Ushbu oʻrinlar sohiblarini hamda tanlovda faol qatnashgan talabalarni “Oʻzbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri A.Primov hamda kafedra professor-oʻqituvchilari diplom va esdalik sovgʻalar bilan taqdirladilar.

On December 14, 2021, the Faculty of Philology held the final stage of the competition "Young Speakers", which is held with the participation of advanced and talented students of the university.
Speaking fluently and correctly in our native language, in particular, Uzbek, to further strengthen the desire of university students to master the art of public speaking, the speaker who contributed to the development of the Uzbek language, so In order to study and promote the work of artists, oratory in their works, knowledge of the culture of speech, to further strengthen the attention and respect for the state language, a group of brave students of the university took part in the competition. , talented students demonstrated their skills.
In the first condition, each participant described all the information about themselves in a poetic or prose way, while in the second condition, they demonstrated oratory skills on free topics that enhanced their speaking skills and encouraged them to think.
Each condition was evaluated by a panel of judges. According to the results:
1st place 191st group student Saparmatova Nodira
2nd place 213-group student Ibragimov Azizbek
3rd place 181st group student Khudoiberganova Tokhtajon
The winners of these places and students who actively participated in the competition were awarded diplomas and souvenirs by the head of the department "Uzbek Linguistics" A. Primov and professors and teachers of the department.