Shu munosabat bilan bugun, 15-dekabr sanasida UrDU Madaniyat saroyida Filologiya fakulteti tomonidan “Yeturmak elga rohat qudratim yetgunchadir korim” mavzusida ilmiy-amaliy anjuman boʻlib oʻtdi.
Anjumanda Xorazm viloyat hokimligi vakillari, viloyat Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, universitet professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Tadbirni UrDU Yoshlar masalalari, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, “Ogahiy buyuk siymo” mavzusida maʼruza qildi hamda anjumanga moderatorlik qildi.
Ilmiy-amaliy anjumanda Viloyat hokimining davlat tili masalalari bo‘yicha maslahatchisi R.Xudayberganov - “Ogahiy tarixiy asarlarining nashri bo‘yicha”, “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri,dotsent S.Matkarimova - “Navoiyning “Pand” g‘azaliga Ogahiy tatabbusi ”, filologiya fanlari doktori, dotsent v.b. A.O‘razboyev - .“Mahmud Zamahshariyning “Muqaddimat ul-adab” asari o‘rta asrlarning muhim lisoniy-adabiy yodgorligi” mavzularidagi maʼruzalari va viloyat Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari B.Bekmatov hamda Shoira Shamslarning tabrik soʻzlari tinglandi.
Mazkur ilmiy-amaliy anjuman “Sheʼriyat shohsupasi” koʻrik-tanlovining final bosqichiga ulanib ketdi. Tanlovningfinal bosqichi Ogahiy sheʼriyatiga bagʻishlandi va unda universitetning 6 nafar adabiyotsevar talaba-yoshlari badiiy maydonda kuch sinashdilar.
Tadbirda 197-o'zbek tili guruhi tomonidan namoyish etilgan chiqishlar, sahna ko‘rinishlari, kuy-qo‘shiqlar yig‘ilganlar qalbidan chuqur joy egalladi.
Har bir ishtirokchining chiqishlari hakamlar hay’ati tomonidan munosib baholab borildi. Tanlov natijalariga ko‘ra:

В этом году исполняется 212 лет со дня рождения Мухаммада Ризо Эрниезбек оглу Огахи, яркого представителя литературной среды Хивы XIX века, автора великих исторических произведений, государственного деятеля, искусного каллиграфа и плодовитого художника.
В связи с этим сегодня, 15 декабря, во Дворце культуры УрГУ прошла научно-практическая конференция филологического факультета на тему:
В конференции приняли участие представители администрации Хорезмской области, члены областного Союза писателей, преподаватели вузов и студенты.
Мероприятие открыл проректор по делам молодежи, духовной и просветительской работы УрГУ С.Давлетов, который выступил с докладом на тему «Великая осведомленность» и выступил модератором конференции.
Р.Худайберганов - Советник Губернатора по государственному языку - «Об издании исторических сочинений Огахи», заведующий отделом «Узбекский язык и литература», доцент С.Маткаримова - «Панд» Навои Агахи Татаббуси », Доктор филологических наук, доцент и др. А.Уразбаев - «Произведение Махмуда Замахшари« Мукаддимат уль-адаб »- важный лингвистический и литературный памятник средневековья» и поздравительные речи членов областного Союза писателей Бекматова и Шойры Шамс.
Эта научно-практическая конференция была связана с заключительным этапом конкурса «Поэтический подиум». Финальный этап конкурса был посвящен поэзии Огахи, в котором 6 студентов-литературных вузов соревновались в области искусства.
Спектакли, спектакли и песни в исполнении группы 197-го узбекского языка заняли глубокое место в сердцах зрителей.
Выступление каждого участника оценивало жюри. По результатам конкурса:
1 место: Студентка 185-й группы узбекского языка филологического факультета - Юлдашева Нодира
1 место: Маткаримова Нурия, студентка 189 группы педагогического факультета.
2 место: Каримова Бибиробия, студентка 184-й группы группы узбекского языка филологического факультета.