2022-yil 11-fevral kuni Urganch Davlat Universiteti “Ingliz tili va adabiyoti”kafedrasi stajyor o`qituvchisi Masharipova Valentina, “Oliy ta`lim bilan hamkorlik doirasida” “O`yinlar bilan o`rganish” mavzusida vebinar olib bordi.
Vebinar chet tillarini o`rganishga kirishishning o`yinga asoslangan shakli xorijiy tilni o`rganish usullari va amaliyotda bajarish shakllariga yo`riqnoma berish va muhokama qilish uchun tashkil etilgan. Seminar davomida ma`ruzachi va ishtirokchilar bu metodning turli jihatlari bo`yicha munozara o`tkazdilar. Bunga qo`shimcha ravishda, har bir ishtirokchi bu metoddan foydalanishning o`ziga xos usullarini taklif qildi, chunki ma`ruzachi har bir yondashuvning afzalliklari va kamchiliklarini tushuntirdi.
Bu metodni qo`llash orqali til o`rganishda ijobiy munosabatni rivojlantirish har tomonlama o`rganib chiqildi va ishtirokchilar tomonidan bu metod o`quvchilarda motivatsiya yaratishi va kelgusida qo`llanilishi xulosa sifatida berildi.

Машарипова Валентина, преподаватель кафедры «Английский язык и литература» Ургенчского государственного университета провела вебинар для учителей школ 11 февраля 2022 года
11 февраля 2022 года вебинар на тему: «Обучение языкам в игровой форме» был проведен для учителей школ совместно с  Валентиной Машариповой, преподавателем кафедры «Английский язык и литература» Ургенчского государственного университета. Изучение языка на основе игры относится к заимствованию определенных игровых принципов и применению их в реальных условиях для вовлечения учащихся в образовательный процесс.
Вебинар был организован в целях обобщения и обсуждения методов обучения языку на основе игр для формирования доступ к изучению иностранного языка. Во время семинара были обсуждены обсудили различные аспекты обучения в игровой форме. В дополнение к этому, каждый участник поделился своим опытом, а Валентина Машарипова подчеркнула преимущества и недостатки каждого подхода.
Способность данной методике развивать положительное отношение к изучению языка была изучена с разных точек зрения, и возник консенсус в отношении   создания внутренней мотивации и поощрения дальнейшего взаимодействия с самим языком.