2022-yilning  24-fevral  kuni  Urganch davlat universitetining  Filologiya fakulteti talaba-yoshlari  ishtirokida  "Navoiyxon talaba"  ko‘rik- tanlovining  final soni bo‘lib o‘tdi. Ma'lumki, Alisher Navoiy xalqimizning ongi va tafakkuri, badiiy madaniyati tarixida butun bir davrni tashkil etgan buyuk shaxs, milliy adabiyotimizning tengsiz namoyandasi, millatimizning g‘ururi, sha’n-u sharafini dunyoga tarannum qilgan o‘lmas so‘z san’atkoridir. Bu tanlovni o'tkazishdan asosiy maqsad Navoiyning boy adabiy merosini o'rganish va targ'ib etishni yo'lga qo'yish, talaba-yoshlar ongi va qalbida Navoiy asarlarining mazmun-mohiyatini chuqur singdirishdan iboratdir. Finalga yo'llanmani qo'lga kiritgan  7  nafar  ishtirokchi   she‘riyat mulkining sultoni  Alisher Navoiyning boy adabiy merosini o‘rganish, asarlari tarkibidagi so'zlarning lug'aviy ma'nosini tahlil qilish, g'azallarini ifodali o'qish orqali ijodiy maydonida  bahsga kirishdilar.
1-o'rin: 196-guruh talabasi Bazarbayeva Mahbuba
2-o'rin: 195-guruh talabasi Yusupova Dilrabo
3-o'rin: 196-guruh talabasi Jumaniyozova Navbahor
Tadbirning badiiy qismi 206- o‘zbek tili guruhi  talabalari tomonidan Navoiy ijodiyotiga doir kuy-qo‘shiqlar, raqslar va ““Xamsa”ga bir nazar” deb nomlangan sahna ko‘rinishlari ijro qilindi.
Tanlov  g'oliblari hamda kechaning faol talabalariga Filologiya fakulteti dekani, f.f.d D.G'ayipov hamda “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri, dots.S.Matkarimova  tomonidan  Diplom hamda esdalik sovg'alari taqdim qilindi.

24 февраля 2022 года состоялся итоговый выпуск конкурса "Навоийхан Студент" с участием студентов филологического факультета Ургенчского государственного университета.
Известно, что Алишер Навои – великий человек, сформировавший целый период в истории сознания и мышления нашего народа, художественной культуры, несравненный представитель нашей национальной литературы, бессмертный артист, воспевший на весь мир гордость нашего народа. . . . Основной целью данного конкурса является изучение и популяризация богатого литературного наследия Навои, вселить в умы и сердца учащихся суть творчества Навои.
7 участников, завоевавших путевку в финал, соревновались в творческой сфере, изучая богатое литературное наследие султана поэзии Алишера Навои, анализируя лексическое значение слов в его произведениях, выразительное чтение его стихов они начали .
Студенты, активно участвовавшие в 3-х условиях, оценивались судейской коллегией. По результатам конкурса:
1 место: студентка 196 группы Базарбаева Махбуба
2 место: Юсупова Дильрабо, студентка 195 группы
3 место: Джуманиёзова Навбахор, ученица 196 группы
В художественной части мероприятия учащиеся группы 206 узбекского языка исполнили песни, танцы и номера из произведений Навои под названием "Взгляд на "Хамсу".
Победители конкурса и активные студенты вечера были награждены дипломами и памятными подарками от декана филологического факультета, к.ф.н.Гайипова и заведующей кафедрой узбекского языка и литературы, доцента С.Маткаримовой.