2022-yilning 11-mart kuni Urganch davlat universitetining Filologiya fakulteti talaba-yoshlari ishtirokida "Navoiyxon talaba" ko‘rik-tanlovi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tanlovni o'tkazishdan asosiy maqsad Navoiyning boy adabiy merosini o'rganish va targ'ib etishni yo'lga qo'yish, talaba-yoshlar ongi va qalbida Navoiy asarlarining mazmun-mohiyatini chuqur singdirishdan iboratdir.
Alisher Navoiyning boy adabiy merosini o‘rganish, asarlari tarkibidagi so'zlarning lug'aviy ma'nosini tahlil qilish, g'azallarini ifodali o'qish orqali fakultet talabalari "Navoiyxon talaba" ko'rik-tanlovi ijodiy maydonida bahsga kirishdilar.
1-o'rin: Shomuratova Risolat
2-o'rin: Hasanboyeva Munisa
3-o'rin: Sultonova Marhabo
Tadbirning badiiy qismi 207-o‘zbek tili guruhi talabalari tomonidan Navoiy ijodiyotiga doir kuy-qo‘shiqlar, raqslar hamda sahna ko‘rinishlari ijro qilindi.
Tanlov g'oliblari hamda tadbirning faol talabalariga “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri, dots.S.Matkarimova tomonidan Diplom hamda esdalik sovg'alari taqdim qilindi.

The first round of the
On March 11, 2022, the contest "Navoiykhan student" was held with the participation of students of the Philology Faculty of Urgench State University.
The main purpose of this contest is to study and promote the rich literary heritage of Navoi, to instill in the minds and hearts of students the essence of Navoi's works.
By studying the rich literary heritage of Alisher Navoi, analyzing the lexical meaning of the words in his works, expressive reading of his poems, the students of the faculty competed in the creative field of the contest "Navoiykhan student".
Students who actively participated in 3 tasks were evaluated by members of the jury. According to the results of the contest:
1st place: Shomuratova Risolat
2nd place: Hasanboyeva Munisa
3rd place: Sultanova Marhabo
The artistic part of the event was performed by students of the Uzbek language group 207 with songs, dances and performances of Navoi's works.
The winners of the contest and active students of the event were awarded diplomas and gifts by the head of the department "Uzbek language and literature", docent S. Matkarimova.