Talabalar kengashi tashabbusi bilan oʻtkazilgan
Urganch davlat universiteti rektorining 2022-yil 19-fevraldagi 31-sonli buyrugʻi bilan universitet talabalari oʻrtasida "Yangi Oʻzbekiston-Uchinchi Renessans" mavzusidagi ilmiy-ommabop maqolalar tanlovi oʻtkazilgan edi.
Tanlovga kelib tushgan maqolalar tuzilgan tashkiliy qoʻmita aʼzolari tomonidan atroflicha tahlil qilindi. Barcha maqolalar maxsus plagiat tekshiruvidan oʻtkazildi. Mutaxassislar tomonidan maqolalarni oʻrganish natijasida quyidagi talabalar gʻolib deb topildi va ularga tanlov nizomiga muvofiq pul mukofotlari bilan taqdirlash boʻyicha qaror qabul qilindi:
1-o‘rin: Xudayberganov Yodgorbek Sotimbayevich - Filologiya fakulteti 4-bosqich talabasi - 1 mln soʻm pul mukofoti, I darajali diplom;
2-o‘rin: Ismailov Mahmudbek Nodirbek o‘g‘li - Jismoniy madaniyat fakulteti 2-bosqich talabasi - 600 ming soʻm pul mukofoti, II darajali diplom;
3-o‘rin: Madrimov Ixtiyor Baxtiyor o‘g‘li - Tarix fakultet 2-bosqich talabasi - 400 ming soʻm pul mukofoti, III darajali diplom bilan taqdirlanadi

Приказом ректора Ургенчского государственного университета № 31 от 19 февраля 2022 года среди студентов вуза был проведен конкурс научно-популярных статей на тему "Новый Узбекистан – третье возрождение".
Представленные на конкурс статьи были тщательно проанализированы членами оргкомитета. Все статьи прошли специальную проверку на плагиат. По результатам изучения статей победителями признаны следующие студенты и принято решение о награждении их денежными премиями в соответствии с правилами конкурса:
1 место: Худайберганов Ёдгорбек Сотимбаевич – студент 4 курса филологического факультета – премия в размере 1 млн.сум, диплом I степени;
2 место: Исмаилов Махмудбек Нодирбек оглы – студент 2 курса факультета физической культуры – денежная премия в размере 600 тысяч сумов, диплом II степени;
3 место: Мадримов Ихтиёр Бахтиёр оглы – студент 2 курса исторического факультета – премия 400 тысяч сум, диплом III степени